Oscar Pistorius nie wyjdzie z więzienia. Sąd Konstytucyjny RPA ostatecznie odrzucił apelację.

0
1253
Oscar Pistorius płakał, gdy sędzia odczytywał wyrok w trakcie procesu morderstwa POOLKIM LUDBROOK / AFP / Getty Images

Ten wyrok ostatecznie zamyka całą sprawę. Jak podaje tvp.info Sąd Konstytucyjny RPA odrzucił apelację byłego mistrza paraolimpijskiego Oskara Pistoriusa, który 24 listopada 2017 roku został skazany na 13 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności za zamordowanie swojej partnerki Reevy Steenkamp. 

Cała sprawa dotyczy tragedii, która miała miejsce w litym 2013 roku. W nocy lekkoatleta zastrzelił swoją partnerkę w domu. Kobieta przebywała wówczas w łazience, a Oscar Pistorius oddał w jej stronę cztery strzały. Oskarżony bronił się twierdząc, że pomylił partnerkę z włamywaczem i dlatego zaczął strzelać.

Najwyższy Sąd Apelacyjny wydał wyrok w listopadzie 2017 roku. W porównaniu do kary z lipca 2016 roku, gdy sąd skazał Pistoriusa na 6 lat więzienia – kara została zaostrzona. Najwyższa Sąd Apelacyjny RPA orzekł, że poprzedni wyrok był „szokująco pobłażliwy” i przedłużył okres pozbawienia wolności.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Znany trener personalny pobił brutalnie swoją dziewczynę. Dziewczyna chce nagłośnić sprawę!

Według obrońców Pistoriusa ich klient nieumyślnie zabił kobietę, dlatego wnioskowali o złagodzenie wyroku. Na dodatek podkreślali, że ich klient cierpi na ciężkie i pogarszające się zaburzenia stresu pourazowego. Sąd odrzucił prośbę, nie zgodził się z tymi argumentami i potrzymał wcześniejszy wyrok.

Od tej decyzji Oscar Pistorius nie może się już odwoływać i kolejnych kilkanaście lat spędzi w więzieniu.

W RPA minimalna kara za morderstwo wynosi 15 lat, ale sąd odliczył okres, który skazany już spędził za kratami.