Oscar Pistorius stara się wymusić wcześniejsze zwolnienie z więzienia

0
180
Zhańbiony biegacz paraolimpijski Oscar Pistorius osiedział ponad połowę wyroku za zamordowanie swojej dziewczyny i pozwał władze więzienne, aby uzyskać przesłuchanie w sprawie zwolnienia warunkowego Źródło: Twitter

Oscar Pistorius: były paraolimpijczyk z RPA stara się wymusić wcześniejsze zwolnienie z więzienia.

Skazany morderca Oscar Pistorius udaje się do sądu, aby zmusić władze RPA do przeprowadzenia dla niego przesłuchania w sprawie zwolnienia warunkowego.

Były złoty medalista paraolimpijski został skazany na 15 lat więzienia za zabicie swojej dziewczyny w 2013 roku.

Pistorius zastrzelił Reevę Steenkamp przez zamknięte drzwi toalety, twierdząc, że wziął ją za włamywacza.

Czytaj: Oscar Pistorius ma spotkać się z rodzicami ofiary Reevy Steenkamp

Domaga się przedterminowego zwolnienia z powodu sporu o rozpoczęcie wyroku.

Seria wyzwań i orzeczeń wydanych przez Najwyższy Sąd Apelacyjny (SCA) doprowadziła do nieporozumień co do tego, kiedy jego wyrok stał się skuteczny.

Pistorius twierdzi, że odsiedział już wystarczająco dużo czasu w więzieniu, aby kwalifikować się do zwolnienia warunkowego, a zatem władze powinny sprawdzić, czy może zostać zwolniony wcześniej.

W 2017 r. SCA stwierdził, że Pistorius powinien odsiedzieć 13 lat i pięć miesięcy za zamordowanie pani Steenkamp – unieważniając wcześniejszą, łagodniejszą karę sześciu lat za morderstwo.

W zeszłym roku ten sam sąd orzekł, że jego obecna kadencja powinna być antydatowana do października 2014 roku, kiedy to został pierwotnie skazany za lżejszy zarzut o zawinione zabójstwo.

Pistorius twierdzi, że to antydatowanie oznacza, że ​​w lutym zeszłego roku uzyskał prawo do zwolnienia warunkowego.

Chce, by Sąd Najwyższy w Gauteng nakazał komisji ds. zwolnień warunkowych zwołanie w jego imieniu rozprawy. Jeżeli wniosek zostanie uwzględniony, chce, aby rozprawa odbyła się w ciągu 30 dni od wydania nakazu.

Ale więzienie Atteridgeville, w którym jest przetrzymywany, twierdzi, że sąd apelacyjny wydał sprzeczne orzeczenia.

Departament Służby Więziennej twierdzi również, że stara się o wydanie orzeczenia sądowego w celu ustalenia daty faktycznego rozpoczęcia kary.

Morderstwo Steenkamp w Walentynki dziewięć lat temu wstrząsnęło całym krajem. W telewizyjnym procesie, który objął miliony w RPA i na całym świecie, Pistorius twierdził, że czterokrotnie zastrzelił swoją dziewczynę, ponieważ myślał, że włamywacz włamał się do jego domu w Pretorii.

Ale panel sędziów apelacyjnych stwierdził, że uzbrojony w śmiercionośną broń, Pistorius powinien był przewidzieć, że ktokolwiek był za drzwiami toalety, może zginąć, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego szkolenie z broni palnej.