Paraolimpiada: mamy pierwszy polski medal w Pjongczangu – Igor Sikorski wywalczył brązowy medal!

0
823

Osiem lat na to czekaliśmy i wreszcie mamy zimowy medal igrzysk paraolimpijskich! Igor Sikorski wywalczył brązowy medal w slalomie gigancie w narciarstwie alpejskim. – Powalczyłem, pojechałem tak jak sobie założyłem i mam ten upragniony medal – cieszył się Polak w rozmowie z reporterem TVN24.

W środę, 14 marca w Pjongczangu krakowianin Igor Sikorski zdobył brązowy medal w rozgrywanym w ramach igrzysk paraolimpijskich slalomie gigancie.

Sikorski rywalizuje w konkurencji osób siedzących – jeżdżących na monoski. W przeszłości musiał wyda wiele pieniędzy na ten sprzęt. Jeden kosztuje około 20 tys. zł.

Dzień przed startem w gigancie wypadł z trasy supergiganta, pierwszej części super kombinacji. W środę trzecie miejsce zajmował już po pierwszym przejeździe, w kolejnym zanotował drugi czas, co ostatecznie zapewniło mu brązowy medal. Wygrał Norweg Jesper Bredesen, drugi był Amerykanin Tyler Walker.

Podium Sikorskiego to pierwszy medal dla Polski na zimowych igrzyskach paraolimpijskich od ośmiu lat. Wcześniej brąz w biegach narciarskich na dystansie 15 km zdobyła Katarzyna Rogowiec.

– Mam nadzieję, że teraz nasze przygotowania będą jeszcze lepsze, że ten medal otworzy drogę dla nowych zawodników i będą większe nakłady finansowe na naszą dyscyplinę – powiedział Sikorski na łamach sport.tvn24.pl

Igor Sikorski to wielka nadzieja dla polskiego sportu. Jest niepełnosprawny od 2007 r. Upadek z wysokości około ośmiu metrów spowodował poważny uraz kręgosłupa, od tego czasu porusza się na wózku. Przed wypadkiem trenował snowboard, po nim zaczął trenować na monoski.

Na igrzyskach zadebiutował 4 lata temu w Soczi. Krakowianin to aktualny wicemistrz świata w slalomie, w tym sezonie aż trzy razy był na podium Pucharu Świata. Przed nim jeszcze start w slalomie w sobotę., czyli kolejna okazja, aby wygrać.

– Igrzyska się jeszcze nie skończyły. Przed nami slalom, czyli moja koronna konkurencja. Presja już ze mnie zeszła, więc myślę, że za dwa dni będzie dobra jazda – zapowiedział Polak.

Zmagania paraolimpijskie w Pjongczangu zakończą się w niedzielę 18 marca. Bierze w nich udział 567 zawodników z 49 krajów, w tym ośmioosobowa reprezentacja z Polski.

Źródło: sport.onet.pl/sport.tvn24.pl/krakow.wyborcza.pl
Zdjęcie główne: ©Facebook/Igor Sikorski