Pekin 2022: kolejna osoba przyłapana na dopingu podczas igrzysk

0
258
Ukraińska narciarka biegowa Walentyna Kaminska nie przeszła testu antydopingowego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich i została tymczasowo zawieszona na czas badania sprawy, poinformował w środę organ testowy Igrzysk. Źródło: Twitter/AFP News Agency

Walentyna Kaminska może odwołać się do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) i zażądać weryfikacji tzw. próbek B.

34-letnia Ukrainka po raz trzeci bierze udział w igrzyskach. Wcześniej zaczęła w 2014 roku w Soczi, a cztery lata później w Pjongczangu.

Na trasach w Zhangjiakou na tegorocznych igrzyskach olimpijskich zajęła wraz z koleżankami 18. miejsce w sztafecie 4×5 km, indywidualnie 70. w sprincie i 79. w biegu na 10 km techniką klasyczną.

Jak poinformowała Międzynarodowa Agencja Badawcza (ITA), ukraińska biegaczka narciarska została tymczasowo zawieszona.

To drugi przypadek dopingu na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Wcześniej pozytywny wynik badania próbki otrzymał alpejczyk z Iranu, Hossein Shemshaki.

Jednak największe dopingowe zamieszanie jest wokół rosyjskiej łyżwiarki figurowej Kamili Valieva. W jej przypadku test przeprowadzony w grudniu dał wynik pozytywny, ale informacje ujrzały światło dzienne dopiero podczas igrzysk olimpijskich, po rywalizacji drużynowej. CAS pozwolił jej wziąć udział w konkursie indywidualnym, w którym prowadzi po krótkim programie. Mimo decyzji Sądu, Międzynarodowy Komitet Olimpijski wstrzymał przyznawanie medali w zawodach z jej udziałem.

Czytaj: Pekin 2022: Valieva upadła podczas skoku, ale i tak była najlepsza