Pierwsze złoto dla Polki w Mistrzostwach Świata Juniorów

0
389
Monika Skinder mistrzynią świata juniorów. Źródło: Twitter/pzn_pl

To piękna chwila dla polskiego narciarstwa. W Vuokatti, gdzie odbywają się konkurencje biegowe mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym, złoty medal w sprincie techniką klasyczną zdobyła Monika Skinder, a po brązowy medal sięgnęła Karolina Kaleta.

To pierwszy złoty medal dla Polski w historii tej imprezy w konkurencjach biegowych. Tych zawodów nigdy nie wygrała słynna Justyna Kowalczyk.

Monika Skinder, biegaczka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski, która ostatni rok jest juniorką, była silną zawodniczką i jedną z faworytek. Już dwa lata temu została wicemistrzynią świata, a rok temu skończyła na siódmym miejscu. W tym roku jest najlepsza.

Trzeba też pochwalić 18-letnią Karolinę Kaletę. Trzecie miejsce to także świetny wynik i należą jej się brawa za ciężką pracę.

Monika Skinder Mistrzynią Świata Juniorek! Karolina Kaleta na trzecim miejscu. Zdjęcie: Twitter

Kaleta, zawodniczka LKS Markam Wiśniowa-Osieczany, wygrała kwalifikacje. Skinder zajęła czwarte miejsce. Potem obie Polki wygrały swoje ćwierćfinały. Spotkały się w półfinale i zajęły dwa pierwsze miejsca. Lepsza dosłownie o 0,1 sekundy była Skinder.

Finał zdecydowanie należał do Polek. Skinder od początku mocno ruszyła i praktycznie prowadziła aż do samej mety, odpierając ataki Szwedki Moy Hansson. Trzecia na mecie była Kaleta, która przegrała o drugie miejsce zaledwie o 0,02 sekundy.

To pierwszy złoty medal MŚJ w konkurencjach biegowych dla Polski. Nawet świetnej Justynie Kowalczyk nie udało się nigdy wygrać i stanąć na najwyższym podium. Kowalczyk najlepszy wynik miała w 2003 roku w Solleftea, gdzie zajęła drugie miejsce w sprincie „łyżwą”.

Rok temu Polki co prawda wygrały rywalizację sztafet, ale zostały zdyskwalifikowane, ponieważ pobiegły złą trasą.

W tym roku nieciekawie wypadły Hanna Popko (46. miejsce) i Daria Szkurat (49.).

Łukasz Gazurek uzyskał 28. czas eliminacji. W ćwierćfinale zajął czwarte miejsce i odpadł z rywalizacji. Ostatecznie zajął 20. miejsce.

Poza „30” znaleźli się: Sebastian Bryja (52.), Piotr Sobiczewski (60.) i Robert Bugara (64.).