Piotr Żyła nie może ustabilizować formy. „Ma problem fizyczny, ale i mentalny”

0
604

Polscy skoczkowie, którzy przyzwyczaili nad do sukcesów, w tym roku nie odnieśli jeszcze indywidualnego triumfu. Na podium stanął tylko Kamil Stoch. Wiele do życzenia pozostawia forma Piotra Żyły. Według Apoloniusza Tajnera, Polak ma problemy fizyczne i mentalne.

W Niżnym Tagile polski skoczek Piotr Żyła prawie zajął drugie miejsce na podium. Ale jak to się mówi, prawie robi różnicę. Podczas sobotniego konkursu po pierwszej edycji Żyła był drugi, ale finalnie skończył na 24. miejscu. W niedzielę za to nie awansował nawet do drugiej serii.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich Żyła zajmuje 30. lokatę. Jak na razie zdobył tylko 27 „oczek”. Co się dzieje?

Przed startem sezonu Żyła prezentował dobrą dyspozycję, jednak teraz ma problem z ustabilizowaniem swojej formy. W dotychczasowych konkursach zawodzi trenera i Polaków.

– Piotrek Żyła skacze w kratkę, co nawet mnie trudno zdiagnozować. Ma jakiś problem fizyczny, ale i mentalny. Sam to zresztą sygnalizuje. On jednak wie, że jest dobrze przygotowany. Zdaje sobie sprawę, dlaczego w Rosji, gdy był drugi po pierwszej serii, zepsuł kolejny skok – powiedział w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” prezes PZN, Apoloniusz Tajner.

Czytaj: Piotr Żyła przekonuje, że prywatne, rodzinne sprawy nie miały wpływu na formę.

Słabsza forma czy loteryjne warunki?

Ze wszystkich Polaków na podium w tym sezonie w konkursach indywidualnych stanął tylko Kamil Stoch. Poza nim w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej znalazł się Dawid Kubacki.

Czy brak zwycięstw jest oznaką słabszej formy Polaków czy loteryjnymi warunkami konkursów w Wiśle, Kuusamo i Niżnym Tagile? Trener stawia na to drugie.

– Kamil Stoch skacze bardzo dobrze. W przeszłości miał problemy na początku sezonów ze spóźnianiem skoków, a teraz tego nie ma. Trafia jednak na takie warunki, że niewiele może zrobić. Nie ma przypadku w tym, że po krótszym skoku mówi, że był lepszy od tego dłuższego – dodał Tajner.

Już w ten weekend odbędą się kolejne konkursy Pucharu Świata w niemieckim Klingenthal. W sobotę 14 grudnia będzie konkurs drużynowy, a w niedzielę 15 grudnia będzie konkurs indywidualny.

Trzymamy kciuki za naszych chłopaków!

Zdjęcie główne: Twitter

Czytaj: Dlaczego warto regularnie uprawiać sport? 8 ważnych powodów!