
U brązowego medalisty w curlingu Aleksandra Kruszelnickiego wykryto meldonium. Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu odebrał rosyjskiemu zawodnikowi brązowy medal igrzysk w Pjongczangu. Sporowiec wywalczył go w rywalizacji mieszanej, startując ze swoją żoną, Anastazją Bryzgałową.
https://twitter.com/sputnik_polska/status/965556574436708352
Curling jest rozgrywany na prostokątnej tafli lodu. Do gry używa się kamieni, które są wypuszczane na lodzie w kierunku celu zwanego domem. Liczba przyznanych punktów zależy od liczby kamieni znajdujących się najbliżej środka domu. Odpowiednia strategia, precyzja, poziom umiejętności i złożoność wykonywanych zagrań sprawiają, że curling nazywany jest „szachami na lodzie”.
Badanie próbki A i B potwierdziło stosowanie dopingu przez reprezentanta Olimpijczyków z Rosji Aleksandra Kruszelnickiego, który wraz ze swoją żoną Anastazją Bryzgałową zdobył w Pjongczangu brązowy medal igrzysk w konkurencji par mieszanych w curlingu. Brązowe medale trafią teraz do Norwegów, którzy przegrali z Rosją 4:8.
Meldonium figuruje na liście substancji zakazanych od 1 stycznia 2016 roku.
25-latek był jednym ze 168 rosyjskich sportowców, którzy rywalizowali w Pjongczangu pod flagą olimpijską po tym, jak ich kraj został wykluczony z igrzysk po dopingowym skandalu. Przeciwko Kruszelnickiemu wszczęto postępowanie karne.
Wielu kibiców głowi się nad pytaniem, co może dawać doping w curlingu? Na to pytanie odpowiadają zawodniczki Curling Team Łódź:
– Po pierwsze doping pomaga poprawić koncentrację. Po drugie poprawia wydolność, bo szczotkowanie to ciężki interwałowy wysiłek fizyczny. Jeżeli ostatni kamień w meczu można szczotkować z taką samą siłą, szybkością, efektywnością, jak pierwszy – to ma się przewagę – piszą zawodniczki Curling Team Łódź.
Dotychczas w Pjongczangu wykryto trzy przypadki dopingu. „Wpadli” też startujący w short tracku Japończyk Kei Saito oraz słoweński hokeista Ziga Jeglic.
Źródło: pl.wikipedia.org/sport.onet.pl/przegladsportowy.pl/sport.pl/ig24.plZ
Zdjęcie główne: da.wikipedia.org
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pjongczang 2018: Alexander Kopacz zdobył złoto dla Kanady, a chciał startować dla Polski