Polak jedynym na świecie kierowcą sportowym, który prowadzi… stopą!

0
239
Życie Bartosza Ostałowskiego od najmłodszych lat związane było z samochodami. Zdjęcie: Instagram

Bartosz Ostałowski to jedyny na świecie zawodowy kierowca sportowy bez rąk.

Pomimo utraty obu rąk w tragicznym wypadku, entuzjasta sportów motorowych zdołał realizować swoją pasję, używając stóp do prowadzenia samochodów, a nawet rywalizując z pełnosprawnymi kierowcami w zawodach driftingowych. Ostałowski stracił obie ręce w wypadku motocyklowym w 2006 roku, ale to nie przekreśliło jego marzeń o zostaniu zawodowym kierowcą wyścigowym. Brak rąk w wieku zaledwie 20 lat i stawianie czoła trudnemu zadaniu nauki prowadzenia samochodu na torze wyścigowym musiało być dla Bartka dużym szokiem, ale zebrał się na odwagę i zapał, by iść dalej, i w trzy lata stał się mistrzem manewrowania stopami samochodu wyścigowego. Dziś Bartek Ostałowski jest jedynym na świecie zawodowym kierowcą sportowym, który kieruje samochód nogą. Aby poradzić sobie z fizycznymi ograniczeniami, Bartosz zmodyfikował swój samochód wyścigowy Nissan Skyline GT-R zgodnie ze swoimi potrzebami, dodając nowy silnik, niezależną i mocniejsza skrzynię biegów. Ambitny polski kierowca używa prawej stopy do kontrolowania pedałów, podczas kierowania lewą. Automat jest sterowany ramieniem. Czytaj: Skoki narciarskie znikną z TVP! Wielka rewolucja w polskiej telewizji
Zdjęcie: Instagram
„Po moim wypadku szukałem rozwiązania. Zadałem sobie pytanie, czy chciałbym ponownie ścigać się, i co powinienem zrobić? „Słyszałem o kimś w Polsce, który tak jak ja nie miał dłoni, ale na co dzień bez problemu jeździł samochodem. Po spotkaniu z nim moje marzenie i pasja do sportów motorowych były żywe i silne, więc podjąłem decyzję o powrocie do wyścigów” – powiedział Bartosz w wywiadzie dla Business Insider. Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Zdjęcie: Instagram
Po wyrobieniu sobie reputacji na polskim torze wyścigowym, Ostałowski podjął się jeszcze większego wyzwania, jakim były wyścigi driftowe. Jeśli jesteś choć trochę zaznajomiony z driftem, prawdopodobnie wiesz, jakie to trudne, wymagające szybkich reakcji i precyzyjnej koordynacji wzrokowo-ruchowej w celu kontrolowania samochodu, gdy ślizga się po torze. Cóż, jakoś Barek jest w stanie to zrobić używając tylko nóg.
Zdjęcie: Instagram
W 2019 roku Ostałowski zajął dziewiąte miejsce na 50 kierowców w Driftowych Mistrzostwach Polski, jednej z najbardziej wyczynowych serii mistrzowskich w całej Europie, a rok wcześniej wygrał międzynarodową Czeską Serię Driftową, pokonując dziesiątki innych zawodowych kierowców.
Bartosz Ostałowski to prawdziwy superbohater i inspiracja dla osób niepełnosprawnych na całym świecie. jest żywym dowodem na to, że jeśli naprawdę chcesz coś osiągnąć, możesz pokonać nawet pozornie nie do pokonania wyzwania. „Oczywiście zachęcam inne osoby niepełnosprawne do angażowania się w sporty motorowe. To piękna pasja i myślę, że też świetna forma rehabilitacji. Spełnij więc swoje marzenia” – powiedział polski kierowca.