Strona główna Piłka Nożna „Polscy sportowcy nie powinni jechać do Rosji” – mówi minister sportu

„Polscy sportowcy nie powinni jechać do Rosji” – mówi minister sportu

0
232
Minister sportu zabrał głos w sprawie meczu Polski z Rosją. Zdjęcie: Twitter

Rosja cały czas straszy rozpoczęciem wojny w Ukrainą. W tej sytuacji zaczynają pojawiać się pytania, co z meczem Rosja-Polska, który ma odbyć się 24 marca. W ostrych słowach wypowiedział się minister sportu Kamil Bortniczuk.

Minister sportu powiedział, że polscy sportowcy nie powinni jechać do Moskwy na mecz z Rosją, od którego zależy awans na mistrzostwa świata w piłce nożnej.

„Nie mam wątpliwości, że sankcje powinny objąć również rosyjski sport, który Putin bezwzględnie wykorzystuje do celów politycznych” – napisał Bortniczuk na Twitterze.

Podczas rozmowy z Polskim Radiem, Bortniczuk powiedział coś więcej na ten temat.

Przed UEFA i FIFA wiele trudnych decyzji do podjęcia, bo jeśli rzeczywiście mamy obejmować Rosję sankcjami, to nie widzę powodu, żeby nie zastosować tu pewnego rodzaju ostracyzmu. Tu jednak będą decyzje wspomnianych federacji – stwierdził Bortniczuk, niejako namawiając światowe władze do zastosowania sankcji wobec Rosji.

Według niego reprezentacja Polski nie powinna lecieć do Moskwy na mecz barażowy, który przybliży wygraną drużynę piłkarską do mundialu w Katarze.

My będziemy zabiegać, żeby w wersji minimum rozegrać ten mecz na terenie neutralnym. Jeżeli nie będzie na to zgody, to będziemy zastanawiać się, co robić. Ja uważam, że w takiej sytuacji polscy sportowcy do Rosji jechać nie powinni, ale to jest moje osobiste zdanie – powiedział minister sportu w Poranku Polskiego Radia 24.

Podczas rozmowy wskazał również inne aspekty sytuacji na świecie.

Trzeba pamiętać, że jednym z głównych sponsorów jest Gazprom, a tajemnicą poliszynela jest, że środki ze sprzedaży surowców finansują również aktywność militarną Rosji, że finał Ligi Mistrzów ma się w tym roku odbyć w Sankt Petersburgu – mówił Bortniczuk.

Uważam, że świat sportowy, świat piłkarski nie powinien w żaden sposób przyklepywać tych praktyk Władimira Putina i Rosji – powiedział.

Polacy mają zagrać z Rosjanami 24 marca. Zwycięska drużyna zagra ze zwycięską drużyną Szwecja-Czechy o prawo gry na mundialu w Katarze.

Czytaj: Lewandowski i Mbappe krytycznie o rozgrywaniu Pucharu Świata co dwa lata