Polska tenisistka przyłapana na dopingu, została zawieszona

0
457
Anastazja Szoszyna podejrzana o stosowanie dopingu. Zdjęcie: twitter.com/TenisklubPL

Nad Anastazją Szoszyna wiszą ciężkie chmury. Polska tenisistka została oskarżona o stosowanie dopingu i do czasu wyjaśnienia sprawy nie będzie mogła występować na światowych kortach.

Taką informację przekazała Międzynarodowa Federacja Tenisowa. Według komunikatu ITF Anastazja Szoszyna oddała do analizy próbkę moczu, pobraną 26 października 2020 roku podczas zawodów ITF w Stambule. Badanie wykonane w laboratorium w Montrealu wykazało obecność stanozololu. To znajdujący się na liście zakazanych środków steryd anaboliczny, przyczyniający się do przyrostu masy mięśniowej i siły.

4 dni później, 30 listopada 23-latka została oskarżona o złamanie przepisów antydopingowych. 12 grudnia tenisistkę tymczasowo zawieszono do czasu wyjaśnienia sprawy. Szoszyna ma prawo do odwołania się od tej decyzji, ale na razie nie skorzystała z tej możliwości. Jeśli jej wina zostanie udowodniona, to grozi jej dyskwalifikacja.

Szoszyna pochodzi z Ukrainy, ale już wiele lat mieszka i trenuje w Polsce. W czerwcu bieżącego roku otrzymała polskie obywatelstwo i uczestniczyła nawet w zgrupowaniu kadry narodowej w Zielonej Górze. Była gwiazdą tegorocznego Lotos PZT Polish Tour i miała wielkie marzenia odnośnie przyszłych występów na zawodowych kortach.

W rankingu WTA zajmuje obecnie 445. pozycję w singlu i 296. lokatę w deblu. W ramach imprez rozgrywanych pod egidą ITF sięgnęła po 5. trofeów w grze pojedynczej i 10. w grze podwójnej.

Czytaj: Pierwsze rozstrzygnięcie w sądzie w sprawie Kucharski – Lewandowski