Polska wygrała Puchar Świata w szabli mężczyzn w Warszawie

0
45
Krzysztof Kaczkowski zwycięzcą 66. edycji Pucharu Świata Seniorów o szablę Wołodyjowskiego w Warszawie! Źródło: Twitter/PZSzerm

Krzysztof Kaczkowski zadziwił widzów podczas Warszawskiego Pucharu Świata w Szabli Mężczyzn, zdobywając tytuł. W 66. edycji najstarszego turnieju w kalendarzu mistrzostw świata pokonał lidera rankingu i aktualnego mistrza Europy, Gruzina Sandro Bazadze.

To piąty raz od 1955 roku, kiedy polski szermierz wygrał turniej. Poprzednimi laureatami byli Jerzy Pawłowski, Emil Ochyra, Tadeusz Piguła i Norbert Jaskot. Minęło 26 lat od ostatniego zwycięstwa Polaka.

Czytaj: Polskie koszykarki wygrały ze Słowenią, ale nie awansowały na EuroBasket 2023

25-letni Kaczkowski, zawodnik Zagłębia KS Sosnowiec, ubiegłoroczny mistrz Polski, przed tym turniejem zajmował 74. miejsce w światowym rankingu.

Polak walczył z pewnością siebie i wprawą, był bardzo skupiony, ale jednocześnie nie odczuwał napięcia. W ćwierćfinale pokonał jednym uderzeniem Irańczyka, Farzada Bahera Arasbarana 15:12, a w półfinale Michele Gallo – 15:14.

Czytaj: Graham Potter musi znaleźć dobrą passę i odwrócić losy swojej drużyny w tym sezonie

W finale Polak zmierzył się z Bazadze. 29-letni Gruzin został w ubiegłym roku mistrzem Starego Kontynentu w Antalyi, zajął trzecie miejsce w Mistrzostwach Świata i został liderem światowego rankingu.

Początek należał do Gruzina, ale później konsekwentnie walczący Kaczkowski objął prowadzenie. Gruzin doprowadził do remisu 13:13, a potem 14:14, ale decydująca akcja należała do Polaka.