Prezydent RP wyraża rozczarowanie decyzją MKOl dotyczącą udziału rosyjskich i białoruskich sportowców

0
29
Polska zbojkotuje igrzyska olimpijskie? (zdjęcie: Facebook)

Prezydent Polski Andrzej Duda wyraził głębokie rozczarowanie rekomendacją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), aby zezwolić rosyjskim i białoruskim sportowcom na udział w międzynarodowych zawodach pod neutralną flagą.

„Prezydent Andrzej Duda bardzo krytycznie odnosi się do wszelkich prób upolitycznienia sportu i sportowców” – powiedział w czwartek w audycji polskiego radia Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

Czytaj: Oficjalnie. MKOI przywraca Rosjanom i Białorusinom możliwość startów w sportach indywidualnych

Zarząd Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podjął decyzję w sprawie powrotu sportowców do międzynarodowych zawodów, jednak odrębna decyzja dotycząca Igrzysk Olimpijskich 2024 zostanie podjęta w późniejszym terminie – zapowiedział prezes Thomas Bach.

„Ta zmiana polityki MKOl z pewnością zostanie wykorzystana przez Władimira Putina” – powiedział Przydacz, dodając, że sport zawsze odgrywał bardzo ważną rolę w Rosji, „tak jak kiedyś w Związku Radzieckim”.

Polska podejmuje działania mające na celu wpłynięcie na stanowisko Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w tej sprawie.

„Będziemy budować szeroką koalicję, aby wywrzeć presję na MKOl, bo to po prostu zła decyzja” – podsumował Przydacz.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zadeklarował, że nie należy odmawiać sportowcom szansy na udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 ze względu na ich kraj pochodzenia. Dzieje się tak po tym, jak MKOl nałożył sankcje zarówno na Rosję, jak i Białoruś za rosyjską inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Czytaj: Marcin Lijewski nowym trenerem Reprezentacji Polski w piłce ręcznej

Dwóch ekspertów ONZ wezwało Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) do podjęcia działań zapobiegających dyskryminacji sportowców ze względu na ich narodowość. Żądanie to jest następstwem sugestii ekspertów, którzy wezwali MKOl do podjęcia kroków w celu zagwarantowania równego traktowania sportowców wszystkich narodowości.