Prezydent UEFA o możliwości dopuszczenia Rosji do udziału w rozgrywkach międzynarodowych

0
0
Prezydent UEFA chciałby złagodzić obostrzenia wobec drużyn młodzieżowych z Rosji. (zdjęcie: Actu Foot, x)

Prezydent UEFA Aleksander Čeferin omówił możliwość przywrócenia w najbliższej przyszłości reprezentacji Rosji i rosyjskich klubów do rozgrywek UEFA.

„Nie ma żadnej presji w tej sprawie i nigdy nie spotkaliśmy się z presją, aby ponownie dopuścić ich do udziału. Generalnie jestem przeciwny jakiemukolwiek bojkotowi. Jednak w tym przypadku, po rozpoczęciu wojny, byliśmy po prostu zobowiązani do działania. Byliśmy jednymi z pierwszych, którzy zdecydowali się na ten krok. Nie sądzę, że futbol może znacząco pomóc w tej sytuacji. Ale każdy z nas może coś zrobić” – powiedział Čeferin.

Aleksander Čeferin uzasadnił swój zamiar złagodzenia sankcji UEFA wobec drużyn młodzieżowych z Rosji, aby „rosyjskie dzieci nie zostały poddane praniu mózgu i nie były przywiązane do nienawiści do Zachodu” oraz aby „nie były karane za zło, za które nie są winne”.

„Dyskutowaliśmy już o tym, czy pozwolić rosyjskim drużynom młodzieżowym na powrót do naszych rozgrywek. Dlaczego miałoby to dotyczyć dzieci, które w swoim kraju nie mogą nawet głosować? Jednak w tej chwili jest to niemożliwe, ponieważ niektóre stowarzyszenia znajdują się pod silnym wpływem swoich rządów. Wciąż powtarzam: dzieci w Rosji są wychowywane w atmosferze propagandy, że ich nie akceptujemy. Kiedy tu przybędą i być może spotkają innych 15-16-latków z Niemiec, Słowenii lub z innego kraju, mogą spojrzeć na wszystko inaczej.”

„Ale obecnie całe pokolenie w Rosji wychowuje się w jeszcze większej nienawiści. Cała sytuacja w Europie jest przerażająca. To mnie przeraża” – powiedział Čeferin.

CZYTAJ: Wojciech Szczęsny jest o krok od przejścia do drużyny Cristiano Ronaldo

Należy zaznaczyć, że rosyjskie kluby piłkarskie i reprezentacje narodowe zostały wykluczone z oficjalnych rozgrywek pod auspicjami UEFA i FIFA w związku z trwającą od lutego 2022 roku agresją militarną na Ukrainę.

CZYTAJ: Lewandowski doznał kontuzji podczas towarzyskiego meczu z polską reprezentacją

FIFA i UEFA zawiesiły wszystkie rosyjskie drużyny po wybuchu wojny na Ukrainie

Wiosną 2022 roku Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich (FIFA) i UEFA podjęły decyzję o zawieszeniu reprezentacji Rosji, a także wszystkich rosyjskich klubów, we wszystkich rozgrywkach kontrolowanych przez te organizacje.

Reprezentacja Rosji pod wodzą Walerego Karpina straciła tym samym szansę na walkę o bilet na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022, które odbyły się w grudniu w Katarze. „Sborna” nie wzięła także udziału w kwalifikacjach do mistrzostw Europy 2024 w Niemczech.