Przeżyjmy to jeszcze raz! Super Bowl 2019 w liczbach

0
706
zdjęcie/źródło: https://gazetakrakowska.pl/super-bowl-2019-wynik-new-england-patriots-los-angeles-rams-133-faworyt-nie-zawiodl-relacja-wideo-skrot-meczu/ga/13845244/zd/33561558#sport

Za nami największe nieoficjalne święto Amerykanów. 3 lutego rozegrano finał sezonu futbolu amerykańskiego ligi zawodowej NFL. Tegoroczny Super Bowl dostarczył jak zawsze ogromnych emocji i ustanowił nowe rekordy. Oto Super Bowl 2019 w liczbach.

Super Bowl jest jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych roku. Przebieg finału rozgrywek amerykańskiej ligi NFL śledzi cały świat. Tego jednego dnia, tego jednego wieczoru, Amerykanie nie mówią o niczym innym. Każdy z nich ma takie same plany. Każdy z nich ogląda Super Bowl i to nawet jeśli na co dzień nie śledzi rozgrywek futbolu amerykańskiego. Finał ligi NFL urósł w Stanach Zjednoczonych do rangi święta narodowego i choć oficjalnie nim nie jest, chyba nawet Biały Dom i sam Prezydent tego jednego wieczoru nie zajmują się niczym innym oprócz Super Bowl.

Futbol amerykański uważany jest obok bejsbolu i koszykówki za sport narodowy Stanów Zjednoczonych. Nic więc dziwnego, że gdy zbliża się czas finału rozgrywek najlepszej ligi futbolu amerykańskiego NFL, Amerykanie szaleją. Nie mogą doczekać się dawki niezapomnianych emocji. Wszyscy czekają też na informacje o kolejnych pobitych rekordach. Przeżyjmy więc finał Super Bowl 2019 jeszcze raz. Zobaczmy, jakie tym razem padły rekordy na boisku i poza nim — Amerykanie co roku czekają na informację o tym, ile np. zjedzono skrzydełek kurczaka.

Rekordy Super Bowl

3 lutego na stadionie Mercedes-Benz w Atlancie spotkały się drużyny New England Patriots i Los Angeles Rams. W walce o trofeum wykonane przez słynną luksusową markę Tiffany to Patriots byli faworytami. Patriots nie zawiedli. Mecz wygrali wynikiem 13:3 i tu już pojawia się pierwszy rekord, ponieważ był to najniższy wynik Super Bowl w historii.

Jesteście fanami NFL? Zobaczcie skrót meczu:

Pierwszy wymieniony rekord nie jest imponujący. Na szczęście to jedyny taki przypadek tegorocznego Super Bowl.

Niesamowitym jest fakt, iż New England Patriots po raz 11 zagrało w finale rozgrywek NFL. Są jedynym zespołem, któremu tyle razu udała się ta sztuka. Wygrywając tegoroczny Super Bowl po raz 6, zrównali się ilościom zwycięstw z Pittsburgh Steelers. 6 jest też szczęśliwą liczbą dla zawodnika Patriots Toma Brady’ego oraz trenera tej drużyny Billa Belichika, a to wszystko dlatego, że są to jedyne osoby w historii NFL, które 6 raz wygrały Super Bowl. Brady i Belichik pobili jeszcze dwa rekordy. Brady (41 lat) został najstarszym zawodnikiem, który wygrał Super Bowl. Belichik jest z kolei najstarszym trenerem, który sięgnął po tytuł. Kolejnym sportowym rekordem wieczoru było ustanowienie nowej długości odkopnięcia przez Johnny’ego Hekkera – 65 jardów.

Innymi rekordami pobitymi przy okazji Super Bowl 2019 to m.in. cena za wyemitowanie 30-sekundowej reklamy podczas spotu reklamowego podczas przerwy w meczu. W tym roku była to kwota 5,25 mln dolarów. Zysk z wyemitowanych reklam szacowany jest na ponad pół miliarda dolarów. Kolejnym rekordem jest ilość zjedzonych przez Amerykanów tego dnia skrzydełek kurczakach. Szacuje się, że zjedzono ponad 1,38 miliard skrzydełek, 27 milionów więcej niż podczas zeszłorocznego Super Bowl.

Super Bowl w liczbach

Oprócz padających nowych rekordów, Super Bowl imponuje także pod względem takich liczb jak ilość obsługujących wydarzenie kamer, koszt biletów na chwilę przed imprezą czy wynagrodzenia zawodników. Tegoroczny Super Bowl był transmitowany przy pomocy aż 125 kamer. Na dzień przed finałem można było jeszcze nabyć bilety, ale ich cena przewyższała kwotę 3000 dolarów. Jeszcze większa jest liczba sfałszowanych biletów — ok. 285 000 (według danych policji).

Cena za bilet na chwilę przed wydarzeniem jest jednak niczym w porównaniu ogromu sumy, którą dostaje każdy zawodnik zwycięskiej drużyny. Każdy z triumfatorów danego Super Bowl może liczyć na 118 000 dolarów wynagrodzenia. Przegrani zawodnicy odjeżdżają do domu z wynagrodzeniem w wysokości ok. 60 000 dolarów dla każdego zawodnika.

Zawrotne liczby ma też oglądalność Super Bowl. Rekordowa liczba oglądalności Super Bowl w samych Stanach Zjednoczonych wynosi 114 milionów amerykańskich widzów. W tym roku prognozowano, że finał rozgrywek NFL obejrzy ponad 103 miliony Amerykanów. Na ostateczne wyniki trzeba będzie jednak jeszcze chwilę poczekać.

Równość

Do jednych z najważniejszych wydarzeń wieczoru należał występ cheerleaderów. Wydarzenie to nie byłoby niczym nadzwyczajnym, w końcu w Stanach Zjednoczonych grupy cheerleaderskie są bardzo popularne, gdyby nie fakt, że w tym roku po raz pierwszy w historii do cheerleaderek dołączyło dwóch cheerleaderów, co było oznaką poparcia przez NFL równouprawnienia.

zdjęcie: źródło

 

 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie odwiedź f7sport.pl

Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie odwiedź f7city.pl.

Źródło artykułu: tvn24bis