PSG zarobiło zawrotne pieniądze dzięki Messiemu

0
145
Messi wrócił do treningów. Źródło: Twitter

Lionel Messi po raz kolejny znalazł się na czołówkach gazet. Prezes PSG Nasser Al-Khelaifi stwierdził, że dzięki transferowi Leo Messiego roczne przychody klubu ze stolicy Francji po raz pierwszy w historii przekroczyły 700 milionów euro. Ponadto opowiedział o rekordowym tempie sprzedaży koszulek z nazwiskiem Argentyńczyka.

Przybycie Messiego miało bezpośredni wpływ na wizerunek, dochody i jakość piłki nożnej PSG, a gracz wygenerował nieprzyzwoitą kwotę 700 milionów euro w ciągu zaledwie jednego roku.

Choć argentyński gwiazdor do stolicy Francji przybył na zasadzie wolnego transferu, w rzeczywistości nie przyszedł za darmo. Jak donoszą media, Messi pobiera rocznie prawie 41 milionów euro wynagrodzenia.

Teraz szefowie klubu wszystko sobie dokładnie podliczyli. W rezultacie transakcja okazała się więcej niż udana. PSG zarobiło na tym transferze około 700 milionów euro.

Potwierdził to sam prezes Paryżan, Nasser Al-Khelaifi, który zdradził, że klub jeszcze nigdy nie wygenerował tak dużych przychodów w jednym sezonie.

Czytaj: Lewandowski już gra rolę Messiego w Barcelonie

Ekonomiczny wpływ Messiego

Według argentyńskiej publikacji El Economista transfer Messiego zapewnił do 10 nowych sponsorów, a opłaty sponsorskie wzrosły z około 3 mln do 8 mln euro.

Niektórzy z tych sponsorów to znane marki, takie jak Dior, Gorillas, Crypto.com, PlayBetR, GOAT, Snart Good Thins, Volt, Big Cola, Sports Water i Autohero.

Tymczasem umowa sponsorska PSG z Nike przynosi około 75 milionów euro rocznie, a umowa ma obowiązywać do 2032 roku.

Profil Messiego oznaczał również wykładniczy wzrost liczby sprzedanych koszulek klubowych w zeszłym roku.

PSG sprzedało ponad milion sztuk, w cenie od 90 do 160 euro za sztukę, przy czym ponad 60 procent z nich miało na tylnej części nazwisko Messiego.

Tylko w ciągu pierwszych trzech godzin sprzedaży koszulki Messiego przekroczyły licznik za kwotę 933 tysięcy euro. W połowie ostatniego sezonu obroty w dziale merchandisingu zajmującego się sprzedażą koszulek wyniosły 41 milionów euro.

Marc Armstrong, dyrektor biznesowy PSG, wyjaśnił kilka miesięcy temu, co oznaczało przybycie Messiego.

Popyt wzrósł między 30 a 40 procent i jedyne, co może go spowolnić, to podaż” – powiedział.

„Nie możemy wyprodukować więcej dodatkowych koszulek. Umowa została zawarta, aby pokryć minimum, co jest bardzo ważne, ale nie jesteśmy w stanie zaspokoić całego popytu na koszulki Messiego. Osiągnęliśmy pułap” – 

Wpływ Messiego na media społecznościowe PSG

Przybycie Messiego spowodowało również znaczny wzrost popularności w mediach społecznościowych francuskiego klubu.

Klub zyskał ponad 15 milionów obserwujących na wszystkich swoich platformach i przekroczył 150 milionów obserwujących ogółem.

Według Armstronga, PSG zyskało 1,4 miliona obserwujących tygodniowo, przekroczyło 10 milionów obserwujących na Tik Tok i stało się najczęściej obserwowaną firmą we Francji na Instagramie.

Liczby wyraźnie wskazują, że Messi ma wartość poza boiskiem dla strony francuskiej.