Puchar Świata w Wiśle: startuje kolejny sezon w skokach!

0
387
Startuje Puchar Świata w skokach! Zdjęcie: twitter.com/Skijumpingpl

Już od jutra rozpoczyna się kolejny sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Skoczkowie będą rywalizować w Wiśle. Transmisję skoków narciarskich możesz oglądać online i oczywiście w tv.

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje przed startem sezonu.

Dwie ważne imprezy

Kibice będą oglądać walkę o Kryształową Kulę, ale nie to będzie najważniejszym elementem tej zimy. Czekają nas dwie imprezy okolicznościowe. Już w następnym miesiącu odbędą się przełożone z poprzedniego sezonu mistrzostwa świata w lotach, a na przełomie lutego i marca zawodnicy rywalizować będą o medale mistrzostw świata na skoczni normalnej i dużej w Oberstdorfie.

Ten sezon będzie zdecydowanie inny niż poprzednie przez pandemię koronawirusa. Można się tylko domyślić, że ewentualna dwutygodniowa kwarantanna dla zawodnika wiąże się mocno z pozbawieniem go szans na wysokie miejsce w Pucharze Świata. Właśnie dlatego dla wielu skoczków, to te dwie imprezy są na pierwszym miejscu przed walką o Kryształową Kulę.

Zawody bez publiczności i konkursów w Sapporo

COVID-19 sprawi, że już w najbliższy weekend na inauguracji w Wiśle, a także w ciągu kilku kolejnych weekendów Pucharu Świata na trybunach nie będzie kibiców. Skoczkowie mieli już taką sytuację z końcówce poprzedniego sezonu, ale teraz na dłużej muszą się przyzwyczaić do pustek i do braku wsparcia ze strony kibiców.

Powroty i nieobecności 

Niektórych ponownie zobaczymy w akcji, inni niestety nie będą brać udziału w PŚ. Kontuzje w sporcie są często spotykane. Przekonał się o tym m.in. Andreas Wellinger i David Siegiel. Obydwaj doznali poważnych urazów i nie ma mowy, że wrócą do rywalizacji o najlepsze miejsca w tym sezonie.

Wellingera zobaczymy na belce startowej już jutro w Wiśle, a Siegel musi powalczyć o miejsce w silnym składzie reprezentacji Niemiec.

Znane nazwiska znajdują się także na liście nieobecnych w tym sezonie. Nie będzie rywalizować Killian Peier, który także nabawił się kontuzji niedługo przed startem sezonu. Nie zobaczymy również Andersa Fannemel. Norweg już długi czas walczy o powrót do zdrowia, do skoków po poważnej kontuzji, a wizja powrotu jest coraz dalej niż bliżej.

Nowi trenerzy, nowe kadry

Nowego trenera mają Austriacy, a jest nim Andreas Widhoelzl. Nowego szkoleniowca mają także Czesi, a jest nim Frantisek Vaculík, który musi się mocno postarać, aby poprawić wyniki kadry po wcześniejszym słabym sezonie. Zbigniew Klimowski powrócił do pracy z juniorami.

Co do zmian z samych przepisach Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. FIS przygotował się przede wszystkim do tego, aby jak najbezpieczniej przeprowadzić sezon w dobie pandemii koronawirusa. Dlatego zmniejszono do 6 limit reprezentacji, które muszą zgłosić się do konkursu drużynowego.

Stoch spokojny

Polscy kibice mają nadzieję, że w sezonie 2020/2021 Czesi zaprezentują się tak samo źle, jak w poprzednim sezonie. Wierzymy, że Kamil Stoch wróci z jak najlepszą formą. Sam skoczek przyznał, że czuje się świetnie i na chwilę przed sezonem nie odczuwa żadnej presji. Polak wspomniał, że zachowuje spokój, co pozwala mu na pełną koncentrację i pozytywne spojrzenie na początek sezonu.

Brak włoskiej drużyny

Już w ten weekend nie zobaczymy reprezentacji Włoch. Sztab szkoleniowy jest zarażony koronawirusem, dlatego podjęto decyzję o nie przyjeżdżaniu do Wisły na inauguracyjny konkurs.

Wyniki sezonu 2019/2020

W poprzednim sezonie pierwsze miejsce zajął reprezentant Austrii, Stefan Kraft, który zdobył łącznie 1659 punktów. Drugie miejsce zajął Niemiec, Karl Geiger. Zebrał łącznie 1519 punktów. Na trzecim miejscu uplasował się Japończyk, Ryoyu Kobayashi z 1178 punktami. Tuż za nim znalazł się Dawid Kubacki, któremu zabrakło tylko dziewięciu punktów do trzeciego miejsca. Kamil Stoch zajął piąte miejsce zdobywając 1031 punktów.

Harmonogram Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle. 

  • Piątek, 20.11.

18:00 kwalifikacje – (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, sport.tvp.pl, player.eurosport.com)

  • Sobota, 21.11.

16:00 konkurs drużynowy – (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, sport.tvp.pl, player.eurosport.com)

  • Niedziela, 22.11.

16:00 – konkurs indywidualny – (TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1, sport.tvp.pl, player.eurosport.com)

Czytaj: Nie żyje Adam Musiał, legenda polskiej piłki