Roger Federer i Serena Williams przechodzą na emeryturę

0
139

Roger Federer i Serena Williams przechodzą na emeryturę; w tenisie pałeczki, a raczej rakiety przejęli teraz Iga Świątek i Carlos Alcaraz.

Czas na to wszystko nie może być bardziej symboliczny: zaledwie w ciągu dwóch tygodni wydarzyły się wszystkie te wydarzenia: Serena Williams zagrała ostatni mecz w wieku 40 lat, Roger Federer ogłosił, że odchodzi na emeryturę w wieku 41 lat, Iga Świątek wygrała swój trzeci tytuł wielkoszlemowy w wieku 21 lat, a Carlos Alcaraz zdobył swój pierwszy w wieku 19 lat.

Po tak wielu załamywaniu rąk w ostatnich latach na temat tego, co stanie się z tenisem, gdy takie transcendentne supergwiazdy, jak Williams i Federer, odejdą z gry – Federer ogłosił światu w czwartek, że odejdzie po Laver Cup w przyszłym tygodniu; Williams ujawniła swoje plany w zeszłym miesiącu, a następnie przegrała w trzeciej rundzie US Open 2 września – sport wydaje się być w dobrych rękach, ponieważ przygotowuje się do dalszego rozwoju.

Czytaj: Serena Williams żegna się z Toronto po porażce z Belindą Bencic

„Pomogli ukształtować tenis, jaki jest dzisiaj. Będziemy za nimi tęsknić” – powiedział o Federerze i Williams Nick Bollettieri, amerykański trener i nauczyciel tenisa ziemnego, który pracował między innymi z siostrami Williams, Andre Agassi, Jimem Courierem, Moniką Seles i Marią Sharapovą.

Przede wszystkim nie zapominajmy: Rafael Nadal i Novak Djokovic wciąż są w pobliżu – nawet jeśli kontuzje w przypadku Nadala i stan szczepień w przypadku Djokovica ograniczyły ich zdolność do konkurowania na najwyższym poziomie. Połączyli się, aby wygrać trzy z czterech tytułów Wielkiego Szlema w tym roku, zwiększając liczbę zwycięstw Nadala do 22, najwięcej dla mężczyzny, a Djokovica do 21.

Williams ma 23, a Federer 20 i oboje mają dziesiątki innych trofeów, medali olimpijskich, setki tygodni na pierwszym miejscu w rankingach i tak dalej. Są nosicielami standardów nie tylko z powodu takich statystyk.

Williams stała się celebrytką w równym stopniu, co rekordzistką sportową i kimś, kto pomógł poszerzyć publiczność tego sportu, jednocześnie inspirując wiele dzieci do gry w tenisa. Federer stał się powszechnie szanowanym ambasadorem gry, przyciągając fanów i nowych graczy z całego świata.

Teraz niektóre z tych świeżych twarzy są gotowe do wejścia w przestrzeń, która otworzy się na nowych bohaterów, nowe miejsca w telewizji, nowe umowy sponsorskie, nowe zainteresowania. Oczywiście nigdy nie wiadomo, jak potoczą się sprawy w sporcie, ani co może się stać, jeśli chodzi o kontuzje lub inne potencjalne przeszkody w długiej i wybitnej karierze, ale Świątek i Alcaraz z pewnością wydają się być przygotowani na sukces.

Od ich atletyki i strzelania, przez zachowanie na boisku i poza nim, po zespoły, które ich otaczają – oboje pracują na przykład z psychologiem sportowym – są nadnaturalnie dojrzali.

Alcaraz, nr 1 od poniedziałku; Świątek, nr 1 od sześciu miesięcy

Świątek, numer 1 od czasu przejścia na emeryturę Ashleigh Barty pół roku temu, jest pierwszą kobietą, która od 2016 roku zdobyła dwa tytuły Wielkiego Szlema w jednym sezonie.

Alcaraz, numer 1 od poniedziałku, jest najmłodszym człowiekiem, który zajmuje to miejsce od czasu rozpoczęcia komputerowych rankingów w 1973 roku. Jest także pierwszym nastolatkiem, który wygrał mistrzostwa mężczyzn w US Open od czasu Pete’a Samprasa w 1990 roku i wygrał jakikolwiek turniej mężczyzn od czasu Nadala w French Open 2005.

Oboje zareagowali na Twitterze na zbliżające się odejście Federera.

Świątek napisała: „Chcę Ci podziękować za wszystko, co zrobiłeś i za wszystko, czym jesteś dla naszego sportu. To był przywilej być świadkiem Twojej kariery”. Alcaraz napisał: „Roger był jednym z moich idoli i źródłem inspiracji! Dziękuję za wszystko, co zrobiłeś dla naszego sportu!”

Świątek i Alcaraz uczyli się tenisa, uczyli się, jak być mistrzami, dowiedzieli się, jak wygląda sukces ponad podziałami w tak złotej erze sportu.

Z tą dwójką na czele i mnóstwem innych talentów wokół – Naomi Osaka i Coco Gauff, Frances Tiafoe i Jannik Sinner, Casper Ruud i Ons Jabeur i tak dalej – tenis może po prostu przetrwać.