Strona główna Piłka Nożna Rosja wykluczona przez FIFA i UEFA. Tak Rosjanie odpowiedzieli na ten ruch

Rosja wykluczona przez FIFA i UEFA. Tak Rosjanie odpowiedzieli na ten ruch

0
220
Wszystkie rosyjskie kluby i reprezentacje narodowe zostają zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania. Zdjęcie: Twitter

Rosja wyrzucona z międzynarodowych rozgrywek! FIFA i UEFA zawiesiły Rosję w reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę.

„W konsekwencji wstępnych decyzji przyjętych przez Radę FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, które przewidywały przyjęcie dodatkowych środków, FIFA i UEFA podjęły dziś wspólnie decyzję, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania” – napisano w komunikacie światowej federacji.

Decyzje te zostały przyjęte przez Biuro Rady FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, odpowiednio najwyższe organy decyzyjne obu instytucji w tak pilnych sprawach.

„Piłka nożna jest tutaj w pełni zjednoczona i w pełnej solidarności ze wszystkimi dotkniętymi nią ludźmi na Ukrainie. Obaj prezydenci (FIFA i UEFA) mają nadzieję, że sytuacja na Ukrainie ulegnie znacznej i szybkiej poprawie, aby piłka nożna znów mogła być nośnikiem jedności i pokoju między ludźmi” – dodano.

24 marca polscy piłkarze mieli zagrać mecz z Rosjanami w Moskwie, w półfinale baraży o awans do mistrzostw świata. PZPN już w sobotę zapowiedział, że reprezentacja Polski nie zamierza grać ze „Sborną”.

Czytaj: Reprezentacja Polski nie zagra w Moskwie z Rosją!

Jak podają angielskie i szwedzkie media, między innymi „Daily Mail”, dyskwalifikacja Rosji sprawi, że Polacy awansują do finału baraży o mistrzostwa świata bez wychodzenia na boisko. Tam zmierzą się z lepszym z półfinału Czechy-Szwecja.

Na decyzję światowej i europejskiej federacji błyskawicznie zareagował prezes PZPN Cezary Kulesza. „FIFA zawiesiła Rosję! Walka o słuszną sprawę miała sens. Pokazaliśmy, że siła jest w solidarności. Ale spokojnie, bez triumfalizmu. Po prostu zachowaliśmy się tak, jak trzeba. Teraz musimy skupić się na pomaganiu Ukrainie, co jako PZPN będziemy robić” – napisał w mediach społecznościowych.

Co na to Rosjanie?

Na odpowiedź Rosjan nie trzeba było długo czekać. W swoim oświadczeniu, opublikowanym w czasie inwazji w Ukrainie, odwołują się oni do… zasad równości, wzajemnego szacunku i niezależności od polityki. Oto, co napisali w oświadczeniu:

„Rosyjski Związek Piłki Nożnej kategorycznie nie zgadza się z decyzją FIFA i UEFA o zawieszeniu na czas nieokreślony udziału wszystkich rosyjskich drużyn w meczach międzynarodowych.

Wierzymy, że ta decyzja jest sprzeczna z normami i zasadami międzynarodowej rywalizacji, a także z duchem sportu. Ma ewidentnie dyskryminujący charakter i szkodzi ogromnej liczbie sportowców, trenerów, pracowników klubów i reprezentacji narodowych, a co najważniejsze milionom rosyjskich i zagranicznych kibiców, których interesy międzynarodowe organizacje sportowe muszą przede wszystkim chronić.

Takie działania dzielą światowe środowisko sportowe, które od zawsze hołduje zasadom równości, wzajemnego szacunku i niezależności od polityki.

Zastrzegamy sobie prawo do zakwestionowania decyzji FIFA i UEFA zgodnie z międzynarodowym prawem sportowym”.