Sarina Wiegman została Trenerką Roku UEFA Kobiet 2021/22

0
187
Sarina Wiegman została Trenerką Roku UEFA Kobiet. Gratulacje! Źródło: Twitter

Sarina Wiegman została wybrana Trenerką Roku Kobiet UEFA 2021/22.

Wiegman zwyciężyła z Sonią Bompastor z Lyonu i Niemką Martiną Voss-Tecklenburg. Decyzja została ogłoszona podczas ceremonii losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów UEFA 2022/23 mężczyzn w Stambule.

W nagraniu wideo Wiegman powiedziała: „To naprawdę miłe otrzymać tę wspaniałą nagrodę, jestem bardzo zaszczycona i pełna pokory. Chciałabym pogratulować Soni i Martinie ich nominacji i wspaniałych osiągnięć w ich zespołach.”

„Ta nagroda jest naprawdę dla wszystkich związanych z drużyną Anglii, FA, sztabem i oczywiście przede wszystkim zawodnikami. Dziękuję bardzo.”

„Wszystko zostało ustalone i poszło bardzo dobrze, odkąd zaczęłam pracę z zespołem we wrześniu. Naprawdę nam się to podobało i występowałyśmy na najwyższym poziomie. Nasi fani też byli wspaniali, więc dziękuję im wszystkim za wspieranie nas tak bardzo.”

„Teraz znowu patrzymy w przyszłość. Mam nadzieję, że zakwalifikujemy się do Pucharu Świata, a potem w przyszłym roku pojedziemy na Mistrzostwa Świata i spróbujemy poprawić grę, występować i oczywiście cieszyć się grą”.

Najlepsza piątka:

  1. Sarina Wiegman (Anglia) – 200 pkt
  2. Sonia Bombastor (Lyon) – 94 pkt
  3. Martina Voss-Tecklenburg (Niemcy) – 71 punktów
  4. Jonatan Giráldez (Barcelona) – 27 punktów
  5. Tommy Stroot (Wolfsburg) – 22 punkty

Czytaj: To ona zostanie pierwszą kobietą sędzią w męskich Serie A

Z kolei Carlo Ancelotti wygrał nagrodę Trener Roku Mężczyzn, odbierając to wyróżnienie po raz pierwszy od 2007 roku.

Ancelotti poprowadził swoją drużynę Realu Madryt do tytułów La Liga i Ligi Mistrzów.

„Przede wszystkim muszę podziękować wielu ludziom, moim zawodnikom, mojemu klubowi, mojemu personelowi za wsparcie. Muszę podziękować mojemu prezydentowi za umożliwienie mi powrotu do Madrytu” – mówił Ancelotti.

„Jaka jest magiczna formuła? Pasja, którą mam do tego sportu i jakość zawodników, którymi muszę zarządzać.”

„Ostatni sezon był sezonem wyjątkowym, w szatni było fantastyczne połączenie między doświadczeniem weteranów a energią młodych graczy. Potem nastąpiła fantastyczna chemia na stadionie od naszych kibiców, która pomogła nam osiągnąć niewiarygodne osiągnięcie.”

Główny zawodnik Ancelottiego, Karim Benzema, zabrał do domu trofeum Męskiego Gracza Roku po tym, jak w zeszłym sezonie strzelił 44 bramki w 46 meczach.

Alexia Putellas, zawodniczka Barcelony i zdobywczyni Ballon D’Or, po raz drugi z rzędu została uhonorowana tytułem Piłkarka Roku UEFA Kobiet, pokonując angielską Beth Mead. Putellas osiągnęła imponujący rekord, strzelając 12 bramek w 14 meczach Primera Division w sezonie 2021/22.

Dlaczego Wiegman zdobyła nagrodę?

Wiegman, która poprowadziła swoją rodzimą Holandię do zwycięstwa jako gospodarze UEFA EURO 2017 kobiet, a także finału Mistrzostw Świata FIFA Kobiet 2019 i dwukrotnie została wybrana trenerką roku FIFA, została powołana przez Anglię zeszłego lata.

I tak jako trenerka reprezentacji Anglii, Sarina Wiegman została wybrana Trenerką Roku Kobiet UEFA po tym, jak poprowadziła Lionesses do chwały Euro 2022 w lipcu.

Wiegman odebrała swoją nagrodę w Stambule po zakończeniu losowania fazy grupowej Ligi Mistrzów i otrzymała wyróżnienie za udział w triumfalnych Mistrzostwach Europy w Anglii.

Holenderska trenerka poprowadziła reprezentację Anglii w piłce nożnej kobiet do 18 zwycięstw w 20 meczach, w tym wygranej 8-0 z Norwegią w fazie grupowej Euro, zniszczeniu Szwecji 4-0 w półfinale i wygranej 2-1 z Niemcami po dogrywce w finale.

Wiegman została pierwszą trenerką, która poprowadziła dwa różne narody do chwały kobiet na EURO i podobnie jak Holandia w 2017 roku zrobiła to z doskonałym rekordem, ponownie nadzorując bieg, który sprawił, że kobieca gra w kraju gospodarzy znalazła się w centrum uwagi, jak nigdy dotąd.