Setny występ De Ligta w Ajaxie

0
686
AFC Ajax Facebook

Niesamowite osiągnięcie młodego obrońcy Ajaxu, Matthijsa De Ligta. 19-letni środkowy defensor zaliczył już setny mecz w barwach amsterdamskiego zespołu. Dokonał tego najszybciej w historii klubu, znanego przecież od dziesiątek lat z wylęgarni światowych talentów. To co nie udało się Cruyffowi, Bergkampowi, Kluivertowi, braciom De Boer czy Seedorfowi, przypadło właśnie piłkarzowi urodzonemu w Leiderdorp.

Po uzyskaniu miejsca w składzie w 2017 roku, Holender każdym kolejnym występem udowodnił, że jest gotowy na regularną grę. Jako kolejna perła akademii Ajaxu przykuł natychmiast uwagę zagranicznych gigantów i może na przykład podążyć śladami swojego starszego kolegi, Frenkiego de Jonga, który latem dołączy do Barcelony.

De Ligt, jako środkowy obrońca, jest liderem defensywy, ale co niesamowite w tak młodym wieku, nosi również opaskę kapitańską. Jedyne co pozostaje nastolatkowi, to wzniesienie pucharu w otoczeniu kolegów z zespołu. W sezonie 2016/17 Ajax trafił do finału Ligi Europy, jednak uległ tam Manchesterowi United 0:2. W Holandii dominuje w ostatnich sezonach PSV Eindhoven i Feyenoord, stąd też ostatnie mistrzostwo kraju amsterdamczycy zdobyli w 2014 roku.

Holender może się za to pochwalić licznymi nagrodami indywidualnymi. W sezonie, kiedy Ajax trafił do finału Europa League, znalazł się w jedenastce turnieju. Rok później widniał wśród najlepszych zawodników Eredivisie. Otrzymał również nagrodę Holenderskiego Zawodnika Roku i Golden Boy, przyznawane największym talentom na świecie.

Jeśli w takim tempie zawodnik będzie się rozwijać, może wkrótce zostać jednym z najlepszych defensorów świata. Potrzebny jest jednak do tego transfer do klubu, który zapewni mu miejsce w składzie w najbliższej przyszłości. Nabywca musi liczyć się ze sporym wydatkiem co najmniej 65 milionów euro.