Aprilia Santini Manganang i Indonezyjskie Stowarzyszenie Siatkówki Kobiet przez lata walczyły z oskarżeniami, że Manganang w rzeczywistości jest mężczyzną, ale w tym roku ostatecznie potwierdzono, że Manganang rzeczywiście jest mężczyzną.
Aprilia Manganang, członkini reprezentacji Indonezji w siatkówce kobiet, grała także w kilku lokalnych drużynach klubowych w Indonezji i Tajlandii.
Poprowadziła kobiecą drużynę Jakarta Electric PLN do tytułu mistrzyni Proligi w 2015, 2016 i 2017 roku. W 2019 roku ponownie została mistrzynią w drużynie Jakarta PGN Popsivo Polwan, po czym przeniosła się do drużyny Generali Supreme Chonburi-E Tech w Tajskiej Lidze Siatkówki i zdobyła mistrzostwa w tym samym roku.
Manganang zdobyła wiele nagród dla najbardziej wartościowego gracza w swojej karierze i pomogła reprezentacji Indonezji zdobyć brązowe i srebrne medale na różnych edycjach Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej (SEA). Ale jej niesamowite osiągnięcia zawsze były kwestionowane, ponieważ wyglądała jak mężczyzna.
Z dużymi ramionami, muskularną sylwetką, płaską klatką piersiową i widocznymi wąsami, Aprilia Manganang nigdy nie należała do najbardziej kobiecych siatkarek.
Jej umiejętność wzbijania się w powietrze i uderzania piłką w połowę przeciwniczek przyniosła jej przydomek „potwora pionowego skoku”, ale także podsyciła więcej zarzutów co do jej prawdziwej płci.
Przed Igrzyskami SEA 2015 w Singapurze filipińscy działacze siatkówki protestowali i zażądali poddania Aprilii Santini Manganang testowi płci, ale komitet medyczny Federacji Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej orzekł sprzeciw, i Manganang pozwolono rywalizować w kobiecej drużynie podczas tej edycji igrzysk i kilku następnych.
„Wiele razy przechodziłam egzaminy z płci, zarówno w mojej poprzedniej karierze jako sprinterka, jak i w siatkówce, i nie bałam się ponownego testu. Jestem gotowa (na test płci). Ja też się nie mylę – wszystko, co mam, jest dane z góry”- powiedziała wówczas siatkarka. „Jeśli to ja jestem w błędzie, wycofam się, ale tak nie jest i nie boję się”.
Kontrowersje wokół płci Aprilii trwały do września ubiegłego roku, kiedy to zdecydowała się odejść z kobiecej siatkówki w wieku 28 lat. Jej decyzja pozostawiła wiele osób w szoku, zwłaszcza że do tej pory odnosiła sukcesy w sporcie.
Czytaj: Dakota Południowa głosuje za zakazem kobiet trans-płciowych w sportach kobiecych
„Z tej okazji powiem indonezyjskim miłośnikom siatkówki, że jestem Aprilia Manganang, która zdecydowała się zrezygnować ze świata siatkówki” – napisała na swoim koncie na Instagramie. „Podjęłam tę decyzję, ponieważ chcę żyć lepiej, chcę spokojnie dotrzeć do prawdy w moim sercu. Dlatego jest to dla mnie najlepsza decyzja”.
Po przejściu na emeryturę jako zawodowa atletka, Aprilia rozpoczęła karierę wojskową, jako druga sierżant w Army Women’s Corps. To tutaj ostatecznie potwierdzono, że jest mężczyzną, po przeżyciu ostatnich 28 lat życia jako kobieta.
Według Independent Observer, kiedy Aprilia Santini Manganang została zbadana w Szpitalu Wojskowym Roberta Woltera Monginsidi w Manado, istniały wyraźne oznaki, że tak naprawdę nie jest kobietą. Ze względu na ograniczony sprzęt testowy w szpitalu, została skierowana do Centralnego Szpitala Wojskowego Gatot Subroto w Dżakarcie w celu przeprowadzenia dalszych kontroli. Oficjalne oświadczenie armii było dość jasne.
„Dziś chcę przekazać informacje o jednym z żołnierzy Armii, a mianowicie o sierżant Aprilii Santini Manganang. Aprilia Manganang nie ma tyle szczęścia, co my wszyscy. Więc kiedy się urodziła, to dziecko miało nieprawidłowości w układzie rozrodczym. W terminologii zdrowotnej nazywa się to spodziectwem”- powiedziała szefowa armii Andika Perkasa.
„Z wyników badania wynika, że z badania urologicznego sierżant Manganang ma więcej męskich narządów płciowych, nie ma nawet żeńskich narządów wewnętrznych” – dodała Andika. „Wtedy testy hormonalne dawały takie same wyniki. Zmierzono również hormon testosteronu i stwierdzono, że sierżant Manganang ma poziomy hormonów, które należą do kategorii normalnych mężczyzn. Badania radiologiczne MRI również wykazały to samo”.
Była gwiazda siatkówki szybko przyjęła swoją prawdziwą płeć, zmieniając imię na Aprilio Perkasa Manganang, przyjmując nową, bardziej męską fryzurę i męski ubiór. Wydał nawet oświadczenie o tym, jak bardzo ulżyło mu na sercu po tym wynikach.
„To jest chwila, na którą czekałem, jestem naprawdę szczęśliwy. Chwała Panu, mogę przez to przejść, dziękuję wszystkim za pomoc w odnalezieniu siebie”- powiedział Manganang podczas wirtualnej konferencji. „Dziękuję lekarzom, którzy mi pomogli, jestem bardzo szczęśliwy, czekałem 28 lat i wreszcie w tym roku udało się to osiągnąć”.
Indonezyjskie serwisy informacyjne donosiły, że Aprilio urodziła się ze spodziectwem, drugą najczęstszą wadą wrodzoną męskiego układu rozrodczego. Charakteryzuje się tym, że cewka moczowa otwiera się nie ze swojego zwykłego miejsca w główce prącia, ale u podstawy. Ze względu na ograniczony sprzęt medyczny w tamtym czasie zidentyfikowano go jako posiadającego żeńskie genitalia i mężczyzna żył jako kobieta przez 28 lat swojego życia.
Kwestie finansowe uniemożliwiły rodzinie Aprilio dalsze badania medyczne, więc płeć żeńska została odnotowana w jego akcie urodzenia i dowodzie osobistym.
Historia Aprilio Mangananga stała się bardzo popularna w Indonezji, a większość reakcji na ujawnienie jego prawdziwej płci była pozytywna, chociaż byli tacy, którzy kwestionowali wszystkie te osiągnięcia w siatkówce kobiet, teraz, gdy w końcu potwierdzono, że jest mężczyzną.