Siatkarka zawieszona za rasistowski gest wobec tajskich przeciwniczek

0
309
Sanja Djurdjevic została zawieszona na dwa mecze za swój dyskryminujący czyn. Zdjęcie: Twitter

Serbska siatkarka Sanja Djurdjevic została zawieszona na dwa mecze międzynarodowe po tym, jak podczas meczu z Tajlandią wykonała rasistowski gest.

Federacja Piłki Siatkowej Serbii została również ukarana grzywną w wysokości 20 000 franków szwajcarskich (około 82 000 zł) przez panel dyscyplinarny Fédération Internationale de Volleyball po tym, jak Djurdjevic rozchyliła powieki, aby wykonać skośny gest podczas starcia FIVB Siatkówki Kobiet Ligi Narodowej.

Djurdjevic przegapi nadchodzące mecze swojej reprezentacji narodowej z Belgią i Kanadą.

Grzywna zostanie przekazana „na cel poświęcony zwalczaniu zachowań dyskryminacyjnych i/lub finansowaniu programów edukacyjnych dotyczących wrażliwości kulturowej dla globalnej rodziny siatkówki”, poinformowała FIVB w oświadczeniu z tego tygodnia.

„FIVB jest zaangażowana w promowanie zrozumienia, solidarności i jedności przeciwko wszelkim formom zachowań dyskryminacyjnych” – dodała organizacja. „FIVB będzie nadal niestrudzenie współpracować ze wszystkimi krajowymi federacjami, aby zapewnić odzwierciedlenie tych wartości w całej społeczności”.

Czytaj: Antonio Rudiger: kampanie antyrasistowskie nic nie zmieniają

Djurdjevic od tego czasu przeprosiła za swoje zachowanie, które określiła jako „niefortunne i niezbyt mądre”.

„Zdaję sobie sprawę z mojego błędu i natychmiast po meczu przeprosiłam całą drużynę Tajlandii. Nie chciałam nikogo lekceważyć” – napisała Djurdjevic w usuniętym poście na Instagramie.

Incydent miał miejsce cztery lata po tym, jak serbska drużyna świętowała kwalifikacje do Mistrzostw Świata FIVB Kobiet 2018 w Japonii w podobnie ofensywny sposób.