Skandale zmuszają Vince’a McMahona do sprzedaży, ale żąda więcej, niż żąda rodzina Glazerów za Manchester United

0
43
Vince McMahon

Według głównego właściciela, Vince’a McMahona, łączna wartość tego, co jest rozrywką, a nie sportem, a mianowicie WWE, jest warta więcej niż to, czego oczekuje rodzina Glazerów, aby sprzedać największy klub piłkarski na świecie, Manchester United. Podczas gdy Glazerowie chcą 6 miliardów funtów, ogarnięty skandalem właściciel zażądał podobno 9 miliardów dolarów.

Vince McMahon chce 9 miliardów dolarów dla World Wrestling Entertainment. 77-latek jest większościowym udziałowcem WWE i w styczniu ponownie objął stanowisko prezesa wykonawczego.

Nawet Logan Paul uważa, że ​​Vince McMahon wykorzystał WWE (World Wrestling Entertainment) dla osobistych korzyści. Firma stojąca za „Smackdown” i „WrestleMania” zapłaciła 20 milionów dolarów kobietom, które McMahon napadł, firma jest również objęta dochodzeniem w sprawie nielegalnego przekazywania Donaldowi Trumpowi datków na kampanię.

Czytaj: Man United gotowy do wysłuchania oferty za Scotta McTominaya

W zeszłym roku Vince McMahon musiał zrezygnować z funkcji dyrektora generalnego firmy, a teraz stawia również akcje na stole. Ale to nie będzie takie proste, ponieważ jak zapewne rozumiesz, mówimy o wyjątkowo chciwej osobie.

Bloomberg donosi, że McMahon żąda 9 miliardów dolarów za swoje akcje. Vince McMahon zbudował WWE takim, jakie jest, ale swoim zachowaniem nadszarpnął reputację firmy. On naprawdę nie ma wyboru i musi ją sprzedać.

Potencjalni nabywcy, jak na ironię, wcale nie są lepsi: Tony Khan, który jest prezesem All Elite Wrestling (AEW), ma również długą listę skandali i znajduje się na szczycie listy. Jest synem miliardera samochodowego Shahida Khana, który jest między innymi właścicielem drużyny Jacksonville Jaguars z ligi NFL i klubu Premier League, Fulham.

Czytaj: Leeds zbliża się do nowego menedżera

Ale jest też zainteresowanie ze strony strategicznych międzynarodowych firm, takich jak Netflix Inc. i Walt Disney Co. Te dwie firmy mogą czuć się nieswojo, biorąc udział w biznesie kontrolowanym przez McMahona, ponieważ jego wizerunek kojarzy się z nieodpowiedzialnymi i chaotycznymi zachowaniami jego zapaśników.

Oprócz tych firm zainteresowana jest również grupa inwestorów z Arabii Saudyjskiej, a także inwestorzy z Bliskiego Wschodu, którzy poczynili już spore inwestycje w golfa i piłkę nożną. Firma otrzymała już oferty. McMahon nauczył się biznesu od swojego ojca, organizatora imprez na wschodnim wybrzeżu. Zbudował WWE w międzynarodową potęgę rozrywkową, która regularnie gromadzi areny i nadaje programy w amerykańskiej sieci Fox Corp. i Comcast Corp.

WWE jest na wczesnym etapie negocjacji dotyczących kolejnych umów telewizyjnych i może odnowić obecne umowy z Fox i Comcast. Każda firma medialna zainteresowana emisją programów mogłaby również wykorzystać ten moment, aby kupić cały biznes. WWE było jednym z najpopularniejszych losowań usługi przesyłania strumieniowego Peacock firmy Comcast.

Akcje WWE wzrosły aż o 4,9% do 91,48 $ w piątek w Nowym Jorku. W ostatni czwartek cena wywoławcza była o 37% wyższa niż wartość rynkowa firmy wynosząca 6,5 miliarda dolarów. Akcje wzrosły w tym roku o 30%, częściowo z powodu spekulacji na temat przejęcia.

77-letni McMahon jest kontrolującym akcjonariuszem WWE i ponownie objął stanowisko prezesa wykonawczego w styczniu, aby nadzorować strategiczny przegląd firmy. McMahon opuścił firmę w zeszłym roku po ujawnieniu, że zapłacił miliony dolarów w celu uregulowania roszczeń związanych z niewłaściwym zachowaniem seksualnym.

Jednak McMahon może nie znaleźć wielu nabywców chętnych do zapłacenia jego ceny, biorąc pod uwagę chwiejną gospodarkę światową i rosnące stopy procentowe.

Jeśli cena zatrzyma się na poziomie 8 miliardów dolarów, podział będzie wyglądał następująco:
Vince McMahon: 2 552 969 558 $;
Stephanie McMahon: 170 842 415 $;
Linda McMahon: 50 320 030 $;
Kevin Dunn: 24 205 410 $;
Nick Khan: 13 837 200 $:
Frank Riddick: 10 931 948 $;
Paul Levesque: 8 323 822 $