Skoki narciarskie – Stoch i Murańka w czołówce I treningu, Żyła czwarty w II treningu

0
364
Zdjęcie: twitter.com/DominikFormela

Halvor Egner Granerud zmiażdżył rywali podczas I treningu na skoczni Rukatunturi. Norweg skoczył 140,5 m i wyprzedził o 16,3 pkt Yukiyę Sato, który jest drugi. W czołowej dziesiątce z Polaków znaleźli się Kamil Stoch i Klemens Murańka. 

Organizatorzy konkursów w fińskim Kuusamo zdecydowali się przeprowadzić trzy serie treningowe. Do rywalizacji przystąpiło 6 Polaków, którzy na miejsce dotarli po długiej, trwającej kilkadziesiąt godzin podróży, obejmującej przeprawę promem.

Przez zmieniające się warunki, jury było zmuszone kilkakrotnie dokonywać zmian w ustawieniu długości rozbiegu. Niektórym zawodnikom odjęto z tego tytułu aż 32,2 pkt, pod koniec natomiast dodano 32,1 pkt.

Finowie, których tydzień temu nie było w Wiśle, nie pojawili się na starcie pierwszej serii treningowej. Dokładnie czterech, a dwaj pozostali – Arttu Pohjola i Mico Ahonen skoczyli fatalnie – 93 i 70 metrów.

Lepiej wypadli podopieczni trenera Michala Doleżala. Dobrze skoczyli Paweł Wąsek i Klemens Murańka. Pierwszy skoczek skoczył 131,5 metra. Murańka osiągnął 125,5 metra, dlatego obaj zawodnicy znaleźli się w czołówce.

Korzystną warunki pogodowe wykorzystał Kamil Stoch. Jako jedyny przekroczył punkt HS osiągając 142,5 metra. Najgorzej skoczył Dawid Kubacki, wylądował na odległości 103 metrów, ale mistrza świata z Seefeld usprawiedliwia niekorzystny wiatr z tyłu skoczni.

Najlepszy w I treningu był Halvor Egner Granerud, który z 13. belki osiągnął 140,5 metra. Norweski skoczek wyprzedził o 16,3 pkt Yukiyę Sato, który jest drugi. Na trzecim miejscu jest Anze Lanisek. Czwarte miejsce należy do Kamila Stocha.

Klemens Murańka był 10., Paweł Wąsek 12., Piotr Żyła 21., Andrzej Stękała 22. i Dawid Kubacki 32.

Drugi trening również dla Graneruda, w czołowej „11” aż pięciu Polaków!

Druga runda również zakończyła się pierwszym miejscem Halvora Egnera Graneruda (140 m), który o 1,6 punktu pokonał Markusa Eisenbichlera (138 m). Trzecie miejsce zajął Yukiya Sato (132 m) przed Piotrem Żyłą (131 m) i Piusem Paschke (133 m).

Na szóstej pozycji serię zakończył Klemens Murańka (133 m), a tuż za nim znaleźli się Kamil Stoch (130,5 m) i Andrzej Stękała (131,5 m). Dawid Kubacki poszybował w swojej próbie na 124 metr i został sklasyfikowany na jedenastym miejscu. Trzydziesty pierwszy był Paweł Wąsek (120 m).

Program PŚ w Kuusamo:

Zdjęcie: Twitter

Wyniki I treningu PŚ w Ruce:

Zdjęcie: Twitter

Wyniki II treningu PŚ w Ruce:

Zdjęcie: Twitter

Czytaj: Cztery przypadki koronawirusa w kadrze Austriaków po Pucharze Świata w Wiśle