Super Team – nowość w skokach narciarskich

0
72
Skocznie w Lake Placid; zdjęcie z: Skokinarciarskie.pl; Twitter

Nowy format w skokach – Super Team, czyli rywalizacji duetów, który został przetestowany podczas Letniego Grand Prix w Rasnovie. Historyczne zawody w Pucharze Świata rozegrane zostaną w sobotę, 11 lutego w Lake Placid. Tym samym podczas weekendu w USA odbędą się trzy konkursy – dwa indywidualne i jeden duetów.

O co chodzi w formacie Super Team?

Super Team, czyli rywalizacji duetów w skokach narciarskich. Konkurencja ma składać się z trzech serii zawodów, zaś wbrew wcześniejszym doniesieniom, każda reprezentacja będzie mogła zgłosić tylko jedną drużynę.

Przeczytaj o skokach tutaj: Reset Kamila Stocha

Koncepcja FIS zakłada, że dana reprezentacja będzie mogła wystawić do rywalizacji tylko jedną dwuosobową ekipę. Format zmagań zakłada wyłonienie zwycięzców po trzech seriach ocenianych. W pierwszej wezmą udział wszystkie zgłoszone duety, do drugiej rundy awansuje dwanaście zespołów, a w finale pokaże się osiem najlepszych drużyn po dwóch seriach. Na końcową notę końcową złożą się wszystkie serie, czyli maksymalnie sześć skoków.

Zobacz także: Skoki narciarskie na trzech kontynentach

W pierwszej i drugiej części zmagań duety będą prezentować się zgodnie z porządkiem listy startowej, natomiast ostatnia grupa trzeciej rundy będzie mierzyć się w kolejności odwróconej do układu tabeli po pięciu skokach.

Punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów otrzyma osiem czołowych dwójek. W tym przypadku podział punktów odpowiada zdobyczom przyznawanym dotąd za udział w konkursie drużyn mieszanych (200-175-150-125-100-75-50-25).

Trzymajmy kciuki za biało-czerwonych. Historyczne zawody, ze startem nowej formuły już 11 lutego. Ciekawe jak z nową formułą zawodów poradzą sobie nasi skoczkowie?