Tokio2020: 46-letnia gimnastyczka zebrała owacje na stojąco

0
285
Uzbecka gimnastyczka Oksana Chusovitina startowała w 8 igrzyskach olimpijskich. Co za niesamowita kobieta! Zdjęcie: Twitter

46-letnia gimnastyczka Oksana Chusovitina zdobywa owacje na stojąco po wzięciu udziału w finałowych igrzyskach olimpijskich.

Większość zawodowych sportowców przechodzi na emeryturę przed 40 rokiem życia; a w gimnastyce zwykle jeszcze szybciej, mając około 20 lat.

Intensywne fizyczne wymagania tego sportu są ciężkie dla organizmu, ale 46-letnia uzbecka gimnastyczka Oksana Chusovitina zdołała przetrwać imponującą 30-letnią karierę.

Na początku tego tygodnia na Igrzyskach w Tokio 2020 złota medalistka ukończyła swoje ósme i ostatnie igrzyska olimpijskie. Na sam koniec gimnastyczna zebrała serdeczne owacje na stojąca od wszystkich zgromadzonych na stadionie. To była bardzo wzruszająca chwila.

Czytaj: Upadła, powstała i przekroczyła metę jako pierwsza!

Chusovitina miała zaledwie 16 lat, kiedy po raz pierwszy wzięła udział w Mistrzostwach Świata w 1991 roku, będąc częścią drużyny Związku Radzieckiego. Przyjechała jako zastępczyni, ale została powołana, aby zastąpić kontuzjowaną koleżankę z drużyny, Yelenę Grudnevą i zdobyła zarówno złote, jak i srebrne medale.

Jej pierwszy występ na igrzyskach olimpijskich miał miejsce w igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku, i od tego czasu brała udział w siedmiu kolejnych igrzyskach olimpijskich.

W miarę rozwoju swojej kariery Chusovitina wyspecjalizowała się w gimnastyce i udało jej się pozostać wśród ośmiu najlepszych gimnastyczek na świecie. Ikona sportu ma nawet pięć skomplikowanych ruchów nazwanych jej imieniem.

W ostatnią niedzielę w Tokio, Chusovitina wykonała dwa skoki w nadziei, że zakwalifikuje się do finału imprezy. Jednak jej przyzwoity wynik 14,166 nie był wystarczająco wysoki, aby awansować w konkursie, a później powiedziała dziennikarzom, że będą to jej ostatnie igrzyska olimpijskie.

Pomimo tego, jak zakończyła się jej kariera, Chusovitina ukończyła swój ostatni konkurs bez żadnej kontuzji. Legendarna zawodniczka jest w dalszym ciągu bardzo sprawna, a powody, dla których odchodzi na emeryturę, są osobiste.

U syna Chusovitiny, Alishera, zdiagnozowano białaczkę w 2002 roku. Powiedziała dziennikarzom: „Mój syn ma 22 lata i chcę z nim spędzać czas. Chcę być mamą i żoną.”

Po ostatnim skoku zapłakana Chusovitina otrzymała owację na stojąco od tłumu, a także od innych sportowców. „To było naprawdę miłe” – powiedziała później dziennikarzom.

„Płakałam łzami szczęścia, ponieważ tak wielu ludzi wspierało mnie przez długi czas. Kiedy zaczynałam gimnastykę, nigdy nie myślałam o igrzyskach olimpijskich. Dopiero zaczęłam uprawiać sport i uwielbiałam gimnastykę. Jestem bardzo dumna z tego, co osiągnęłam, że jestem w sporcie i chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w to” – dodała Chusovitina.

46-letnia uzbecka gimnastyczka Oksana Chusovitina właśnie wzięła udział w swoich ósmych i ostatnich igrzyskach olimpijskich.

Twitter
Twitter
Twitter

Legendarna gimnastyczka startowała w igrzyskach olimpijskich od 1992 roku.

Twitter
Twitter
Twitter

Po ostatnim skoku zapłakana Chusovitina otrzymała owację na stojąco od tłumu.