Tokio2020: Ceremonia otwarcia na prawie pustym stadionie

0
270
O godz. 13:00 odbędzie się ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Źródło: Twitter

Sportowcy będą machać w piątek do kamer telewizyjnych, a nie do kibiców. Tego dnia rozpoczną się zawody łucznicze i wioślarskie.

Ze zwykłym widowiskiem, ale bez fanów na trybunach, ceremonia otwarcia będzie spektaklem stworzonym dla telewizji.

Podczas ceremonii otwarcia trybuny będą praktycznie puste, a sportowcy z całego świata będą machać do kamer telewizyjnych, a nie do kibiców na trybunach. Źródło: Hiroko Masuike/The New York Times

Piątek rozpoczyna to, co zwykle jest punktem kulminacyjnym każdych Igrzysk Olimpijskich, ceremonię otwarcia. Widowiska, przemówienia i parada sportowców odbędą się jak zwykle, ale najprawdopodobniej bez zapału i emocji typowej olimpiady.

Przede wszystkim trybuny będą praktycznie puste, a sportowcy z całego świata będą machać do kamer telewizyjnych zamiast do kibiców na stadionie.

Na domiar złego, zaledwie na dzień przed otwarciem igrzysk, dyrektor ceremonii Kentaro Kobayashi został zwolniony po tym, jak pojawiło się nagranie wideo, na którym wyśmiewa się z Holokaustu.

Oficjalna inauguracja będzie miała miejsce w piątek 23 lipca o godzinie 13:00 polskiego czasu, czyli o 20:00 w Japonii. Wtedy rozpocznie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio. Uroczystość ma trwać około trzy godziny i zakończyć się o 16:00.

Transmisja na żywo ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio na żywo na antenach TVP oraz online.

Piątek jest oficjalnym dniem rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich i chociaż nie ma zbyt wielu sportowych zawodów związanych z ceremonią otwarcia, trochę się ich odbędzie.

Łucznicy będą mieli swój dzień kwalifikacyjny, aby określić rozstawienie, kiedy rozpoczną się właściwe zawody. W niektórych zawodach wioślarskich odbędą się również eliminacje wstępne.

Przez 18 dni z rzędu, począwszy od soboty, nadejdzie zalew sportów, od tenisa stołowego po żeglarstwo.

Przewidujemy jeden z najważniejszych wyróżnień w sporcie: zapalenie olimpijskiego znicza.

Vanderlei de Lima w drodze do zapalenia znicza podczas Igrzysk w Rio de Janeiro 2016. Źródło: Doug Mills/The New York Times

Zapalanie znicza olimpijskiego, nawet podczas igrzysk nieco innych przez pandemię koronawirusa, jest jednym z najwyższych wyróżnień w sporcie.

W przeszłości zrobili to tak wielkie nazwiska jak Wayne Gretzky i Muhammad Ali, ale także mało znany łucznik i 12-letnia uczennica.

Więc przewidzenie, kto to zrobi podczas tegorocznej ceremonii otwarcia w piątek, jest prawie niewykonalnym zadaniem, prawda? Większość szczegółów jest trzymana w ścisłej tajemnicy.

Rozpoczynają się biegi wioślarskie i łucznicze, a ceremonia otwarcia rozpocznie się za kilka godzin.

Łucznictwo rozpoczęło się w piątek od indywidualnych rund eliminacyjnych. Źródło: Clodagh Kilcoyne/Reuters

Kilku zawodników rywalizowało w biegach na kilka godzin przed ceremonią otwarcia w piątek.

Zawody medalowe dla wioślarstwa zaczynają się 27 lipca i trwają do 30 lipca.

Łucznictwo rozpoczęło się w piątek od indywidualnych rund eliminacyjnych. Po stronie kobiet południowokoreańskie lekkoatletki zajęły miejsce w pierwszej trójce, a San An ustanowiła rekord olimpijski z wynikiem 680. Minhee Jang zajęła drugie miejsce z 677, a Chaeyoung Kang zajęła trzecie miejsce z 675.

Łuczniczka Sylwia Zyzańska zapoczątkowała starty Polaków podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Trwają rundy mężczyzn.

– Początek był niezły, miałam dużo siły i pewność siebie. Jednak wraz z narastających wysiłkiem strzały były gorsze. Na treningu wszystko wychodzi, a to są igrzyska olimpijskie czyli zawody najwyższej rangi i emocje są ogromne – powiedziałą Sylwia Zyzańska.

W sobotę zadebiutują zawody łucznicze mieszanej płci. Do końca dnia zostanie przyznany złoty i brązowy medal.

Tysiące sportowców już jutro rozpocznie swoją olimpijską podróż, kiedy zaczną się zawody w siatkówce plażowej, deskorolce, pływaniu i innych dyscyplinach.

Covid na igrzyskach olimpijskich: kolejne 19 osób, w tym 3 sportowców, ma pozytywny wynik testu.

Co najmniej 110 osób związanych z igrzyskami olimpijskimi uzyskało jak dotąd pozytywne wyniki na Covid-19 w Japonii. Źródło: Hiroko Masuike/The New York Times

Organizatorzy Tokio 2020 w piątek poinformowali o dodatkowych 19 przypadkach koronawirusa wśród osób związanych z igrzyskami, w tym trzech sportowców.

Komitet organizacyjny nie wymienił nazwisk zarażonych. Ale jeden ze sportowców, który mieszka w nadmorskiej wiosce olimpijskiej, został zidentyfikowany jako bliski kontakt siatkarza plażowego z Czech, który również w tym tygodniu uzyskał pozytywny wynik testu.

Co najmniej 110 osób związanych z igrzyskami uzyskało do tej pory pozytywny wynik testu na Covid-19 w Japonii, która ustanowiła ścisłe kontrole mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa podczas igrzysk, w tym zakaz udziału widzów w prawie wszystkich wydarzeniach.

Liczba przypadków wzrosła w całej Japonii, która zgłosiła ponad 5300 nowych infekcji w czwartek, najwięcej od dwóch miesięcy, według danych New York Times. Wzrost następuje pomimo trwającego od tygodnia stanu wyjątkowego w Tokio i innych obszarach, które ograniczają sprzedaż alkoholu i wymagają wcześniejszego zamknięcia barów i restauracji.

W piątek premier Japonii Yoshihide Suga spotkał się z dyrektorem naczelnym firmy Pfizer, Albertem Bourla, który przebywa w Tokio na Igrzyskach, i poprosił firmę o przyspieszenie dostaw szczepionki przeciw Covid, które są planowane na jesień, podał Kyodo News . Według danych New York Times około 23 procent populacji Japonii zostało w pełni zaszczepionych.

Zakończenie igrzysk 8 sierpnia.