Top 7 najdroższych sportów na świecie

0
8840
Twitter

Sporty zawodowe to biznes wart miliardy dolarów. W każdym profesjonalnym sporcie jest stały dopływ gotówki, która obejmuje pensje dla sportowców i trenerów, zakup nowego sprzętu, planowanie meczów, logistykę, inwestycje sponsorskie i wiele innych.

Roczne koszty niektórych sportów mogą być tak wysokie, jak budżety krajów średniej wielkości. Nie trzeba dodawać, że niektóre sporty wymagają więcej niż inne, a na podstawie tych wskaźników opracowaliśmy listę najdroższych sportów na świecie!

1.Tenis

Ogromne nagrody pieniężne są powodem, dla którego tenis znajduje się na tej liście, a tenisiści znajdują się na szczycie rankingów najbogatszych sportowców na świecie.

Serena Williams była najlepiej opłacanym sportowcem w 2018 roku. Zarobiła ponad 18 milionów dolarów. A Maria Szarapowa, która zajęła 5. miejsce na tej liście, zarobiła 10,5 miliona dolarów. Ale rekordowa wypłata należy do szwajcarskiego sportowca Rogera Federera, zwycięzcy turniejów wielkoszlemowych, który zarabiał 60 milionów dolarów rocznie tylko na reklamach.

Czytaj: Iga Świątek została ambasadorką światowej marki

Twitter

2. Boks

Spektakularny, niebezpieczny, a przez to bardzo dochodowy. Weźmy na przykład walkę Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao z 2015 roku: tylko w tym meczu zarobiono 400 milionów dolarów, a ceny biletów wzrosły do 150 000 dolarów!

Bokserzy zarobili odpowiednio 150 milionów dolarów i 100 milionów dolarów, co uczyniło Floyda Mayweathera najlepiej opłacanym bokserem w historii.

Twitter

3. Golf

Golf jest bardzo wykwintnym sportem, zwłaszcza wśród bogatych i sławnych, którzy są gotowi dokonać ogromnych depozytów, aby stać się członkami jakiegoś prestiżowego klubu golfowego.

Na przykład Donald Trump miał kiedyś własny klub golfowy. Aby dostać się do środka, trzeba było uiścić opłatę w wysokości 350 000 USD.

W 2009 roku Tiger Woods został pierwszym sportowcem-miliarderem w historii, a większość pieniędzy pochodziła z reklam. Sprzęt do golfa też nie jest tani, dlatego turystyczne turnieje golfowe są popularne. Masz szansę wygrać dużo pieniędzy, ale te kluby zarabiają 2 000 000 000 $ rocznie.

pixabay.com

4. Piłka nożna

Dzisiejszy futbol to przede wszystkim pieniądze, a głównym źródłem dochodu wszystkich tych klubów piłkarskich są transfery zawodników.

Bardzo ważne są również sponsoring, reklama i audycje telewizyjne. Najdroższym klubem w Europie jest hiszpański „Real”. W 2019 roku kosztował 3 224 000 000 euro, a jego zawodnicy to jedni z najlepiej opłacanych sportowców na świecie.

Twitter

5. Sporty jeździeckie

Koń czystej krwi może kosztować ponad milion dolarów! Ich koszt jest porównywalny z najbardziej luksusowymi samochodami wyścigowymi.

W 1983 roku na aukcji sprzedano za 40 milionów dolarów bajeczną klacz o imieniu Shareef Dancer! Nie biorąc pod uwagę odpowiedniej konserwacji, pielęgnacji i żywienia, aby koń pozostał w doskonałej kondycji fizycznej.

pixabay.com
6. Żeglarstwo

Dlaczego żeglarstwo znajduje się na tej liście? Cóż, najpierw musisz oczywiście kupić jacht. Po drugie, musiałbyś go odpicować, tak jak Xzibit zrobił z samochodami. Materiały są niesamowicie drogie.

Czasami do budowy statku sportowego właściciele używali aluminium klasy kosmicznej i innych lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Najmniejszy błąd może spowodować spadek prędkości, co będzie kosztować złoty medal i główną nagrodę.

Twitter

7. Formuła 1

I wreszcie najdroższy sport świata – wyścigi „Formuły 1”. Te wyścigi stały się główną atrakcją w połowie lat sześćdziesiątych i nadal są bardzo popularne.

Spektakularne, denerwujące i niezwykle popularne, te superszybkie samochody wymagają corocznego zastrzyku miliardów dolarów.

Część tych pieniędzy idzie na budowę torów wyścigowych i kupowanie samochodów, no i oczywiście kierowcy muszą jeść. W końcu to oni ryzykują życiem i zdrowiem, idąc na tor. Średnia pensja zawodnika Formuły 1 wynosi około 500 000 euro rocznie, ale zwycięzca dostaje do domu 150 milionów euro!

Twitter