Trener mistrzyń świata Jorge Vilda został zwolniony po aferze wokół prezesa

0
4
Trener mistrzyń świata nie przetrwał burzy wokół prezesa . (zdjęcie: livescore, twitter)

Były hiszpański trener początkowo okazywał wsparcie prezesowi RFEF Luisowi Rubiales, ale w ciągu kilku dni wydał oświadczenie krytykujące zachowanie Rubialesa. Teraz pożegnał się z pracą.

Hiszpańska federacja piłki nożnej (RFEF) zwolniła Jorge Vildę, trenera zwycięskiego zespołu Pucharu Świata kobiet, poinformowała we wtorek RFEF, 10 dni po zawieszeniu przez FIFA swojego prezesa za pocałowanie w usta reprezentantki narodowej Jenni Hermoso.

Nowy zarząd utworzony po zawieszeniu prezesa RFEF Luisa Rubialesa przez światowy organ zarządzający piłką nożną FIFA w związku z niedopuszczalnym pocałunkiem dwa tygodnie temu podczas świętowania zwycięstwa w Pucharze Świata, rozwiązał kontrakt Vildy.

CZYTAJ: Prezes Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej skrytykowany za pocałowanie piłkarki w usta po finale

Były trener poprowadził Hiszpanię do zwycięstwa w Pucharze Świata, pokonując w finale Anglię 1:0.

W oświadczeniu, w którym nie wspomniano o Hermoso, Rubialesie ani skandalu, RFEF podziękowała 42-letniemu Vildie za jego „niezwykłe sportowe dziedzictwo”.

„Trener odegrał klucz do niezwykłego rozwoju kobiecej piłki nożnej i pozostawił Hiszpanię mistrzynią świata oraz drugą w rankingach FIFA” – czytamy w oświadczeniu RFEF.

Furia wokół Rubialesa szybko przerodziła się w ogólnokrajową debatę na temat praw kobiet i seksistowskich zachowań.

Uważany za bliskiego sojusznika Rubialesa, Vilda był pod ostrzałem od zeszłego roku, po tym jak 15 zawodniczek zorganizowało bunt, w którym nawoływano do jego rezygnacji ze względu na nieodpowiednie metody trenerskie i wzywano do stworzenia warunków odpowiadających warunkom panującym w męskiej drużynie.

Większość zaangażowanych zawodniczek została usunięta ze składu, mimo że spełniono pewne żądania.

CZYTAJ: Euro 2024: Może nastąpić zaskakująca zmiana na stanowisku selekcjonera Anglii

Danae Boronat, prezenterka sportowa przeprowadziła wywiady z czołowymi hiszpańskimi zawodniczkami, stwierdziła, że zawodniczki oskarżyły Vildę o mikrozarządzanie, na przykład instruowanie starszych zawodniczek, co mają mówić w wywiadach.

Vilda i Luis de La Fuente, menadżer reprezentacji mężczyzn, oklaskiwali Rubialesa, gdy 25 sierpnia odmówił rezygnacji ze stanowiska, ale później wydali oświadczenia potępiające jego zachowanie.