Strona główna Lekkoatletyka Trybunał zdecyduje czy Semenya jest kobietą

Trybunał zdecyduje czy Semenya jest kobietą

0
Trybunał zdecyduje czy Semenya jest kobietą

W najbliższych dniach rozstrzygną się losy przyszłości lekkoatletki Caster Semenyi. W poniedziałek rozpocznie się posiedzenie Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, które zdecyduje, z kim powinna biegać afrykańska zawodniczka. W grę wchodzi jednak coś więcej. Werdykt Trybunału będzie niczym określenie płci Semenyi, co według samej zawodniczki i RPA będzie jawnym łamaniem praw człowieka.

Biegaczka Caster Semenya urodziła się w 1991 roku w Południowej Afryce. Zawodniczka cierpi na hiperandrogenizm. Dolegliwość ta polega na nadmiernym wydzielaniu androgenów u kobiet. Skutkuje to osłabieniem w ciele kobiety cech żeńskich, a zwiększeniem męskich. Semenya była mimo to wychowywana i traktowana jak kobieta. Sama też się nią czuje. Po rozpoczęciu kariery lekkoatletki, startowanie wśród kobiet było dla Semenyi czymś oczywistym. Nie jest tak jednak dla reszty otoczenia biegaczki.

Hiperandrogenizm jest niczym naturalny doping. Zawodniczki cierpiące na to schorzenie są dzięki niemu szybsze i bardziej wytrzymałe od reszty rywalek. Po rozpoczęciu dominacji Semenyi na dystansach od 400 do 1500 metrów i wyjściu na jaw jej dolegliwości doszło do burzliwej dyskusji o uznaniu zawodniczki za mężczyznę. Wprowadzono nawet przepisy nakazujące zawodniczkom z hiperandrogenizmem zażywanie leków obniżających obecność hormonów męskich w ich ciałach. Sęk w tym, że ta kuracja uniemożliwia takim zawodniczkom jak Semenya osiąganie nawet przeciętych wyników. Co więcej, według lekarzy taka kuracja jest szkodliwa dla organizmu i może przyczyniać się do rozwoju innych chorób.

Kobieta czy mężczyzna

W rozpoczynającym się w poniedziałek posiedzeniu Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu spotkają się władze lekkoatletyki i sama Semenya. Posiedzenie ma zdecydować, z kim powinna startować zawodniczka – kobietami czy mężczyznami. Władze lekkoatletyki stawiają warunek Semenyi, pod którym mogłaby dalej startować z kobietami. Chodzi oczywiście o kontynuowanie przez Semenyię terapii przyjmowania leków obniżających obecność hormonów męskich w jej ciele. Zawodniczka nie che jednak tego robić. Twierdzi, że ma prawo do biegania z kobietami bez żadnych warunków. W ubiegłym tygodniu oświadczyła to poprzez prawników.

Pani Semenya jest bezsprzecznie kobietą. Ona walczy o prawo do biegania bez konieczności interwencji medycznej. Ona walczy o wolność. Pani Semenya prosi, by szanować i traktować ją jak każdego innego sportowca. Jej genetyczny dar nie powinien służyć dyskryminacji

– cytat: źródło

Stanowisko Semenyi jest całkowicie popierane przez władze RPA. Minister Sportu RPA zabrał głos w sprawie zawodniczki, stwierdzając, iż rozpoczynające się postępowanie w Trybunale jest łamaniem praw człowieka.

To rażące naruszenie praw człowieka. Stawka jest o wiele większa niż samo prawo do dalszego uczestnictwa w sporcie. Chodzi o ciała kobiet, ich dobre samopoczucie, ich zdolność do zarabiania pieniędzy na życie, ich tożsamość, prywatność, poczucie bezpieczeństwa oraz przynależność do świata. Teraz to wszystko jest kwestionowane. Świat kiedyś uznał apartheid (segregacja rasowa) za zbrodnię przeciwko prawom człowieka. Jeszcze raz wzywamy ludzi na świecie, aby stanęli z nami do walki przeciwko kwestiom, uważanych przez nas za rażąco naruszające prawa człowieka. – cytat: źródło

Rozpoczynające się w poniedziałek posiedzenie może zdecydować o losach kariery południowoafrykańskiej zawodniczki. Pytanie tylko, czy ono w ogóle powinno się odbywać, skoro naturalny testosteron u kobiet nie jest uznawany oficjalnie za doping w lekkoatletyce.

 

 

 

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj!

Jesteś z Katowic? Koniecznie odwiedź f7katowice.pl
Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź f7krakow
Jesteś z Gdańska? Koniecznie odwiedź f7gdansk.pl
Jesteś z Poznania? Koniecznie odwiedź f7poznan.pl
Jesteś z Łodzi? Koniecznie odwiedź f7lodz.pl
Jesteś z Wrocławia? Koniecznie odwiedź f7wroclaw.pl
Jesteś z Warszawy? Koniecznie odwiedź f7warszawa.pl
Interesuje Cię sport? Koniecznie odwiedź f7sport.pl

Interesują Cię wszystkie miasta? Koniecznie odwiedź f7city.pl.

źródło artykułu: Eurosport

zdjęcie główne: timeslive