UEFA nie widzi innego wyjścia, jak tylko przyjrzeć się Barcelonie

0
31
FC Barcelona w tarapatach? UEFA wkracza do klubu! (zdjęcie: barca, twitter)

Kilka szkieletów wyszło z szafy byłego prezydenta Barcelony, Josepa Marii Bartomeu. Teraz UEFA również podejmuje działania, w skrajnym przypadku klub La Liga może zostać wykluczony z Ligi Mistrzów.

UEFA bada teraz „sprawę Negreira”. Hiszpańskie władze wszczęły pełne dochodzenie w lutym, kiedy stało się jasne, że Barcelona przekazała duże sumy pieniędzy byłemu wiceprzewodniczącemu Hiszpańskiej Komisji Sędziowskiej, José Maria Enriquez Negreira.

Czytaj: Barcelona oskarżona o korupcję w związku z płatnościami dla byłych sędziów

W czwartek UEFA wszczęła własne dochodzenie.

UEFA powołała zespół inspektorów dyscyplinarnych, którzy mają zająć się sprawą potencjalnego przekupywania przez Barcelonę zastępcy przewodniczącego kolegium sędziowskiego hiszpańskiej ligi Jose Marii Enriqueza Negreiry.

Łącznie na konto Negreira miało wpłynąć ponad siedem milionów euro!

„Zgodnie z art 31(4) Przepisów Dyscyplinarnych UEFA, dziś powołano Inspektorów ds. Dyscypliny i Etyki UEFA w celu przeprowadzenia śledztwa dotyczącego potencjalnego pogwałcenia przepisów UEFA przez FC Barcelona, w związku z tak zwanym „Caso Negreira”” – napisano w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej europejskiej centrali.

Według hiszpańskiego Sport, dochodzenie UEFA może w najgorszym przypadku skutkować wykluczeniem Barcelony z Ligi Mistrzów na pewien czas ze względu na powagę sprawy.

Według sędziego katalońskiego sądu sportowego Joana Marii Xiola, konsekwencje byłyby gigantyczne, bo mówimy o olbrzymiej aferze korupcyjnej rozciągniętej na przestrzeni niemal dwóch dekad.

– Klub w takiej sytuacji może zniknąć z rozgrywek europejskich. Mowa o tymczasowym lub nawet stałym zakazie – mówi Xiol.

Dodatkowo, Barcelona mogłaby powtórzyć historię Juventusu z 2006 roku i zostać zdegradowana za ingerowanie w pracę arbitrów. W takim przypadku zostałyby odebrane jej wszystkie trofea zdobyte w latach 2001-2018, a właśnie w tym czasie klub przeżywał najpiękniejszy okres w dziejach – ze zdobyciem czterech trofeów Ligi Mistrzów włącznie.

Czytaj: Barcelona podejrzana o korupcję! Klubowi Roberta Lewandowskiego grozi degradacja