UEFA oficjalnie podała, gdzie odbędzie się finał Ligi Mistrzów!

0
553
UEFA. Zdjęcie: Getty Images

Oficjalnie podano, gdzie odbędzie się tegoroczny finał Ligi Mistrzów.

UEFA oficjalnie zakomunikowała, że tegoroczny finał Ligi Mistrzów odbędzie się w Porto! Impreza odbędzie się 29 maja.

Początkowo finał miał odbyć się na stadionie Atatürk w Stambule, ale po decyzji rządu Wielkiej Brytanii o umieszczeniu Turcji na czerwonej liście miejsc docelowych podróży COVID-19, zorganizowanie tam finału oznaczałoby, że żaden z krajowych kibiców klubu nie byłby w stanie pojechać na mecz.

Po roku nieobecności kibiców na stadionach UEFA uznała, że należy zrobić wszystko, aby kibice dwóch finalistów mogli w nich uczestniczyć.

UEFA dyskutowała o przeniesieniu meczu do Anglii, ale pomimo wyczerpujących wysiłków ze strony Związku Piłki Nożnej i władz nie udało się uzyskać niezbędnych zwolnień z kwarantanny w Wielkiej Brytanii.

Czytaj: Finał Ligi Mistrzów: UEFA zdecyduje, czy zmienić grę na Wembley

Władze Portugalii i FPF wkroczyły, i szybko i bezproblemowo współpracowały z UEFA, aby zapewnić odpowiednie miejsce na finał, a ponieważ Portugalia jest miejscem docelowym dla Anglii na zielonej liście, kibice i gracze uczestniczący w finale nie będą musieli poddawać się kwarantannie po powrocie do domu.

Europejska Unia Piłkarska (UEFA) zdecydowała się przenieść finał Ligi Mistrzów ze Stambułu do Porto – poinformowano w czwartek. Mecz Manchesteru City z Chelsea odbędzie się 29 maja na stadionie Dragao, a na trybunach zasiądzie po sześć tysięcy fanów obu zespołów.

Decyzja nie jest pozbawiona wielkiego ubolewania z powodu pracy, jaką tureckie władze piłkarskie wykonały w ciągu ostatnich dwóch lat, aby zapewnić udaną inscenizację finału w Stambule. UEFA jest również wdzięczna za ich nieustające partnerstwo i ducha współpracy, a także zrozumienie, jakie okazali w tych szczególnych okolicznościach i pilnie rozważy przyszłe możliwości dla miasta Stambuł.

Pojemność stadionu na mecz zostanie sfinalizowana i potwierdzona w odpowiednim czasie we współpracy z władzami Portugalii i FPF. Jednak fani rywalizujących drużyn będą mogli kupować bilety w klubach w zwykły sposób, a sprzedaż 6000 biletów na klub rozpocznie się jak najszybciej od dziś. Uzgodnienia dotyczące sprzedaży biletów dla szerokiej publiczności rozpoczną się 24 maja 2021 r. o godzinie 14:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Liczba kibiców z każdej drużyny, którzy będą mogli wziąć udział, jest taka sama, jak zaplanowano w Stambule.

Ogłaszając decyzję, prezydent UEFA Aleksander Čeferin powiedział:

„Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że mamy nadzieję, że nigdy nie przeżyjemy takiego roku, jak ten, który właśnie przeżyliśmy.

„Fani musieli cierpieć ponad dwanaście miesięcy bez możliwości zobaczenia swoich drużyn na żywo, a osiągnięcie finału Ligi Mistrzów jest szczytem klubowej piłki nożnej. Nie było opcji, aby pozbawić tych kibiców możliwości zobaczenia meczu osobiście i cieszę się, że udało się osiągnąć ten kompromis.

„Po roku, który przeżyli kibice, to nie w porządku, że nie mają szansy oglądać swoich drużyn w największym meczu sezonu.

„Po raz kolejny zwróciliśmy się do naszych przyjaciół w Portugalii, aby pomogli UEFA i Lidze Mistrzów i jak zawsze jestem bardzo wdzięczny FPF i rządowi Portugalii za zgodę na zorganizowanie meczu w tak krótkim czasie.

„Pracowali niestrudzenie w bardzo napiętych ograniczeniach czasowych, znajdując rozwiązania dla wielu wyzwań, jakie stwarza prowadzenie gry tej wielkości. Zawsze, gdy napotkali przeszkodę, wykazali się kreatywnością w przedstawionych rozwiązaniach, a sukces organizacji tegorocznego finału zawdzięczają wyłącznie ich ciężkiej pracy i wytrwałości.

„Zgadzamy się, że decyzja rządu brytyjskiego o umieszczeniu Turcji na czerwonej liście podróży została podjęta w dobrej wierze i w najlepszym interesie ochrony jej obywateli przed rozprzestrzenianiem się wirusa, ale także stanowiła dla nas duże wyzwanie w zakresie finał z udziałem dwóch angielskich drużyn.

„Turecka federacja piłkarska i władze tureckie doceniły wysiłki UEFA, aby dać kibicom rywalizujących klubów szansę oglądania meczu. Turecki Związek Piłki Nożnej i władze zawsze były wiarygodnymi partnerami UEFA, a Turcja od lat była gospodarzem wielu wydarzeń UEFA, które odniosły wielki sukces. Mam nadzieję, że będę w Stambule i Turcji na finale Ligi Mistrzów i wielu innych wydarzeniach w najbliższej przyszłości.

„Mam nadzieję, że finał będzie symbolem nadziei na ponowne pojawienie się Europy z trudnego okresu i że kibice, którzy przybędą na mecz, po raz kolejny będą mogli oddać swój głos, aby pokazać ten finał jako najlepszy w klubowej piłce nożnej.”

 

 

 

 

 

 

 

Brak postów do wyświetlenia