Union Berlin ogłasza pierwszą w historii kobietę, która została asystentką trenera!

0
9
Historyczna chwila! Po raz pierwszy kobieta została asystentką trenera w Unionie Berlin! (zdjęcie: Matt Ford, X)

Marie-Louise Eta zapisała się w podręcznikach historii Bundesligi jako pierwsza asystentka trenera ligi w Union Berlin.

Marie-Louise Eta, będąc inauguracyjną asystentką trenera niemieckiej piłki nożnej, zapisała się w podręcznikach historii Bundesligi jako pierwsza asystentka trenera w tej lidze.

Przełom nastąpił, gdy Union Berlin zainicjował zmiany trenerskie, zwalniając Ursa Fischera z jego obowiązków po fatalnym początku obecnej kampanii.

CZYTAJ: Adidas przedstawia oficjalną piłkę meczową na UEFA Euro 2024

Odejście Fischera jest następstwem niezwykłych kwalifikacji Union Berlin do Ligi Mistrzów w zeszłym sezonie. Jednak losy klubu gwałtownie się pogorszyły, a klub znalazł się na dole tabeli Bundesligi. W odpowiedzi na problemy zespołu, Fischer został w środę zwolniony, co zapoczątkowało nową erę trenerską w Union Berlin.

Trener zawodników do lat 19 Marco Grote objął tymczasowe obowiązki i kierował odnowionym sztabem trenerskim, w skład którego wchodzi Marie-Louise Eta, która jest pierwszą asystentką trenera w historii Bundesligi. Eta, która przeszła na emeryturę w 2018 roku po bogatej karierze, która obejmowała zwycięstwo w Lidze Mistrzów UEFA Kobiet z 1. FFC Turbine Potsdam, służyła jako asystentka Grote’a w drużynie Union do lat 19. Jej awans na stanowisko sztabu trenerskiego pierwszego zespołu stanowi kamień milowy w procesie włączania płci pięknej w męskiej piłce nożnej.

CZYTAJ: Rebecca Welch została pierwszą kobietą sędzią w meczu Premier League

Chociaż w tym sporcie kobiety pełniły różne funkcje na różnych poziomach, rola Ety w Union Berlin jest rzadkim przykładem kobiety trenującej najwyższej klasy męski zespół w dużej lidze europejskiej. Posunięcie to oznacza zaangażowanie Unionu Berlin w nowy kierunek w obliczu trudnych okoliczności w tym sezonie. Union Berlin zwolnił Ursa Fischera. Niemiecki klub nie wygrał od czternastu meczów.

Znaczenie nominacji Ety wykracza poza dążenie Unionu Berlin do odrodzenia, przyczyniając się do szerszej narracji na temat różnorodności płci i postępu w coachingu piłkarskim.