Union Berlin Rafała Gikiewicza po raz pierwszy w historii w Bundeslidze

0
822
1. FC Union Berlin Facebook

Znamy ostatniego z beniaminków Bundesligi w nadchodzącym sezonie. Po raz pierwszy w historii będziemy mieli okazję zobaczyć derby stolicy Niemiec w najwyższej klasie rozgrywkowej, gdyż na najwyższy szczebel awansował Union Berlin. Dla klubu działającego pod obecną nazwą od 1966 roku będzie to debiut na tym poziomie. Zespół dołączył tym samym do FC Koln i Padeborn. Szczególny udział w awansie miał bramkarz zespołu, Rafał Gikiewicz, który w zakończonym już sezonie był jednym z najlepszych piłkarzy 2. Bundesligi na swojej pozycji.

Końcówka sezonu dla Unionu była niezwykle intensywna. Każde potknięcie mogło spowodować brak wymarzonego awansu, gdyż kandydatów było kilka. Ostatecznie nawet remis z Bochum w ostatniej serii gier nie wydarł udziału w Play Offach berlińczykom, którzy uprzedzili Hamburgera SV i Heidenheim. Niewątpliwie pomogło bezpośrednie zwycięstwo nad drużyną z Hamburga w 31. kolejce. Baraże w lidze niemieckiej są rozgrywane między trzecim zespołem 2. Bundesligi i 16-tym Bundesligi. Rywalem Unionu był Stuttgart.

Podopieczni Nico Williga postawili trudne warunki zespołowi ze stolicy Niemiec. W spotkaniu domowym dwukrotnie wychodzili na prowadzenie, jednak dwukrotnie Union wyrównywał rezultat. W meczu w Berlinie bezbramkowy remis dał awans stołecznemu klubowi. Gikiewicz zaliczył kolejne czyste konto w tym sezonie, przyczyniając się do najmniejszej liczby straconych bramek w całej drugiej lidze (33, podczas gdy drugi najlepszy zespół w tej kategorii, Hamburger, stracił 42). Polak został w nagrodę powołany do reprezentacji, korzystając z kontuzji Wojciecha Szczęsnego.