Uruchomiono trzecią opcję dla Manchesteru United

0
29
Sprzedaż Manchesteru United wcale nie taka pewna? Zdjęcie: Pixabay

Rodzina Glazerów jest właścicielami Manchesteru United od 18 lat i nadal może zachować zainteresowanie klubem Premier League, mimo wystawienia go na sprzedaż w listopadzie.

Mówi się, że właściciele Manchesteru United, rodzina Glazerów, mogą jeszcze zachować udziały w klubie, jeśli Elliott Investment Management zostanie wybrany jako nowy inwestor.

Czytaj: Kto zostanie nowym właścicielem Manchesteru United?

Glazerowie wystawili Man United na sprzedaż w listopadzie, jednocześnie otwierając się na oferty. Początkowy miękki termin składania ofert minął 17 lutego. Elliott Investment Management, amerykański gigant funduszy hedgingowych, który wykazał swoje zainteresowanie, może pozwolić amerykańskiej rodzinie zachować zainteresowanie drużyną z Premier League.

To odróżnia ich od innych potencjalnych inwestorów. Szejk Jassim bin Hamad Al Thani naciska na 100-procentowe przejęcie klubu, podczas gdy Jim Ratcliffe i INEOS starają się o większościowy udział.

Według ESPN, Elliott Investment Management – który jest chętny do zapewnienia finansowania, a nie do całkowitego przejęcia – może dać Glazerom szansę na pozostanie. Dzieje się tak pomimo tego, że rodzina, która jest również właścicielem Tampa Bay Buccaneers, pozostaje niepopularna wśród sekcji wsparcia United.

W sezonie 2021-22 było wiele protestów przeciwko własności Glazerów. Na początku tego sezonu, przed starciem Premier League z Liverpoolem, odbył się również protest przeciwko Glazerom, co spowodowało silną obecność policji wokół ich stadionu na Old Trafford.

Pomimo dużego zainteresowania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że klub nie zostanie sprzedany. Rodzina Glazerów ustaliła ogromną kwotę wywoławczą, której nie planuje obniżyć nawet o funta. Glazerowie nie zaakceptują oferty mniejszej niż 6 miliardów funtów. Kwota będzie jednak trudna do osiągnięcia, ponieważ według Forbesa wartość United w 2022 roku wyniosła 3,7 miliarda funtów.

Szejk Jassim podobno złożył najwyższą ofertę za 4,5 miliarda funtów, a Ratcliffe zaproponował 4 miliardy funtów. Nie wiadomo dokładnie, ile Elliott Investment Management jest skłonny zapłacić, chociaż amerykańscy bankierzy zarządzają aktywami o wartości aż 46 miliardów funtów.

Czytaj: Odroczenie negocjacji kontraktowych, co daje Liverpoolowi impuls

W niedzielę Manchester United wydał oświadczenie, w którym wyjaśnił swoje stanowisko w sprawie potencjalnych ofert.

„Istnieją pytania dotyczące uczciwości sportowej, biorąc pod uwagę wyjątkowo bliskie powiązania między niektórymi oferentami a właścicielami innych europejskich klubów, w tym PSG i Nicei” – czytamy w części oświadczenia.

„Dostrzegamy również, jak ważne jest, aby każdy właściciel szanował prawa wszystkich ludzi, w szczególności kobiet i społeczności LGBTQ+. Zaniepokojenie zgłosiły inne grupy fanów, które w pełni popieramy. Wzywamy wszystkich oferentów do otwarcia dialogu z grupami kibiców w ramach procedury przetargowej z klubem, w celu przedyskutowania ich propozycji, w tym powyższych kwestii”.

„Obowiązkowo wymagamy również, aby każdy zwycięski oferent „wyraźnie zobowiązał się” do wspierania menedżera Erika ten Haga w świetle lepszej formy zespołu w sezonie 2022-23. Ten Hag, który dołączył z Ajaxu po tym, jak poprowadził holenderski klub do tytułu Eredivisie w zeszłym sezonie, nadzorował zwycięstwo 3:0 nad Leicester w niedzielę, co pozostawia Man United zaledwie pięć punktów straty do lidera Premier League, Arsenalu.

Chociaż większość rodziny Glazerów chce się wycofać z prowadzenia Manchesteru United, Joel i Avram są mniej zainteresowani sprzedażą. Spośród całego rodzeństwa ta dwójka jest najbardziej zaangażowana w codzienne prowadzenie klubu i może mieć największe zastrzeżenia, co do operacji sprzedaży klubu.