W Premier League „rozczarowani” tą decyzją

0
31
Odrzucono nowe zasady w Premier League. (zdjęcie: pl.freepik.com)

Premier League jest „rozczarowana” po tym, jak Międzynarodowa Rada Doradcza ds. Piłki Nożnej (IFAB) ponownie odrzuciła próbę tymczasowej, dodatkowej zmiany piłkarza po urazie głowy.

IFAB (International Football Association Board) wprowadziła próbę stałych zastępstw w 2021 roku przy kontuzjach związanych z urazem głowy, ale posunięcie to było przedmiotem powszechnej krytyki w ciągu ostatnich dwóch lat.

Czytaj: Kylian Mbappe – spadkobierca Cristiano Ronaldo

Kilka incydentów, w których zawodnicy doznali urazów głowy i pozostali na boisku – tylko po to, by zostać zdjętym jakiś czas później lub wcale – spowodowało wzrost wezwań do wprowadzenia tymczasowych zmiany piłkarzy u których podejrzewa się wstrząs mózgu.

Wprowadzenie „dodatkowych stałych zmian” miało sprawić, że gracze którzy doświadczyli potencjalnej kontuzji, zostaną usunięci z boiska. Zmiana takiego gracza na innego, nie byłaby wliczana w ilość standardowych zmian, które ma do dyspozycji trener. Byłaby to dodatkowa „stała opcja”. 

Na swojej dorocznej konferencji w Londynie, IFAB zdecydowała się nie zatwierdzać tego pomysłu od razu, chociaż jest to możliwe w dalszej perspektywie.

Decyzja sfrustrowała Premier League, która w szeroko komentowanym oświadczeniu wyraziła zaniepokojenie.

„Nie możemy zrozumieć podstawy, dla której nie zostało to zatwierdzone” – czytamy w oświadczeniu Premier League.

„Jesteśmy rozczarowani, że tymczasowa próba zastępcza piłkarza z urazem głowy nie została zatwierdzona, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne dowody naukowe i wsparcie ze strony klubowych lekarzy Premier League.”

„Chociaż zauważamy, że proces nie został odrzucony, pozostajemy przekonani, że powinien on odbyć się przy najbliższej możliwej okazji w interesie dobra graczy”.

Czytaj: Największa porażka Manchesteru United w historii klubu

Zgodnie z obecnymi przepisami dotyczącymi gry, gracze, u których podejrzewa się wstrząśnienie mózgu lub uraz głowy, mogą zostać zmienieni na stałe.

Kontrastuje to z innymi sportami, takimi jak futbol amerykański, związek rugby i liga rugby, w których można wprowadzić tymczasowe zmiany, aby gracze mogli przejść ocenę urazu głowy, zanim będą mogli wrócić na boisko.

IFAB odrzuciło wcześniejszą próbę Premier League dotyczącą tymczasowego zastąpienia zawodników z podejrzeniem wstrząsu mózgu w styczniu, ponieważ ustawodawcy nadal nie zgadzają się co do jego rentowności.