Wielki powrót Therese Johaug

0
0
Wielka mistrzyni zakłada narty. (zdjęcie: Informacje sportowe - Narty - Biathlon, x)

Wielokrotna mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Norweżka Therese Johaug, która przed dwoma laty zakończyła karierę, wystartuje w sobotę w mistrzostwach kraju na swoim koronnym dystansie 30 kilometrów techniką dowolną.

Legendarna biegaczka narciarska Therese Johaug poinformowała, że wraca do profesjonalnego sportu i zamierza wystąpić w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym, które odbędą się w przyszłym roku w Trondheim.

W tej konkurencji jest mistrzynią olimpijską, czterokrotną mistrzynią świata i zdobyła pięć złotych medali mistrzostw Norwegii.

Po wygraniu 3 marca szwajcarskiego biegu Engadin Frauenlauf stwierdziła, że jest zadowolona ze swojej dyspozycji, chociaż trenuje znacznie mniej niż w trakcie kariery.

CZYTAJ: Magda Linette odpada w pierwszej rundzie turnieju WTA w Miami

Johaug w 2022 roku, w miesiąc po zdobyciu trzech złotych medali olimpijskich w Pekinie, ogłosiła zakończenie kariery po wygranym biegu na 30 km techniką dowolną podczas mistrzostw Norwegii w Harstad.

Jej start w mistrzostwach kraju jest więc dużym zaskoczeniem.

Chcę sprawdzić swoją dyspozycję w prawdziwej rywalizacji z najlepszymi norweskimi biegaczkami. Nie stawiam się w roli faworytki, ale zobaczymy. To jest w końcu mój ulubiony dystans, ale jeszcze nie próba generalna przed ewentualnymi MŚ. W tej sprawie decyzję podejmę za jakiś czas” – powiedziała na antenie kanału telewizji NRK.

W swojej karierze 34-letnia biegaczka zdobyła sześć medali olimpijskich w tym cztery złote, srebrny i brązowy, jest 14-krotną mistrzynią świata i trzy razy triumfowała w punktacji generalnej Pucharu Świata, notując 80 zwycięstw indywidualnie.

Planuję wystartować w mistrzostwach świata” — zapowiedziała doświadczona biegaczka, która po chwili dodała, że przed nią bardzo długa droga. „Zdaję sobie sprawę z tego, że czeka mnie bardzo dużo pracy, ale chcę zdobyć złoto. Najpierw jednak muszę zakwalifikować się do kadry narodowej„.

CZYTAJ: Czy Polak pójdzie śladami Suareza? Atlético chce pozyskać gwiazdę Barcelony

W mistrzostwach kraju zdobyła 31 medali w tym 18 złotych, dziewięć srebrnych i cztery brązowe.