Zimowe Igrzyska Olimpijskie: austriacka faworytka skoczni, Marita Kramer, wykluczona przez Covid-19

0
251
Oficjalnie - liderka Pucharu Świata, Marita Kramer nie weźmie udziału w Igrzyskach z powodu pozytywnych testów na obecność koronawirusa. W jej miejsce uda się Lisa Eder. Zdjęcie: Twitter

Austriacka faworytka złotego medalu, Marita Kramer, nie weźmie udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich po pozytywnym teście na Covid-19. Udział Elany Meyers Taylor również jest wątpliwy.

20-letnia Kramer miała wziąć udział w konkursie skoków narciarskich kobiet, który rozpocznie się w sobotę.

Meyers Taylor, lat 37, medalistka na każdym z trzech ostatnich igrzysk, jest światowym numerem jeden zarówno jako bobsleistka, jak i rugbystka. Obecnie przebywa w odosobnieniu w Pekinie z kwalifikacjami do swojego pierwszego turnieju rozpoczynającego się 10 lutego.

Kramer, która zdominowała zawody Pucharu Świata w tym sezonie, wyraziła rozczarowanie z powodu konieczności wycofania się.

„Bez słów, bez uczuć, po prostu pustka” – napisała w mediach społecznościowych. „Czy świat naprawdę jest taki niesprawiedliwy? Przez ostatnie lata przygotowywałam się do igrzysk. Włożyłam w to tyle energii i czasu, aby moje marzenia się spełniły.”

„Teraz czuję, że moje marzenia zniknęły w ciągu jednego dnia”.

Z kolei Elana Meyers Taylor napisała na Twitterze:

„Po przybyciu do Pekinu 27 stycznia, 29 stycznia uzyskałam pozytywny wynik testu na Covid-19. Przechodzę go bezobjawowo i obecnie przebywam w hotelu – i tak, jestem całkowicie odizolowana. Dostanie się na olimpiadę nigdy nie jest łatwe, a tym razem, jako młoda mama, było to największe wyzwanie”. 

Covid-19 już wykluczył lub wpłynął na pewną liczbę sportowców i drużyn w ramach przygotowań do Igrzysk, a Chiny stosują strategię zerowej tolerancji, odwołując prawie wszystkie loty międzynarodowe i przyjmując szereg innych środków zdrowotnych na Igrzyska.

Wszyscy uczestnicy muszą dostarczyć dwa negatywne testy przed wylotem, przylecieć tylko lotami czarterowymi, a następnie być testowani codziennie, przy jednoczesnym przestrzeganiu surowych przepisów zdrowotnych przez cały okres pobytu.

Rosyjscy zawodnicy Nikita Tregubov i Vladislav Semyonov również nie zagrają w Igrzyskach po pozytywnych wynikach testów przed wyruszeniem.

Biathlonistka Valeria Vasnetsova to kolejna, której nadzieje olimpijskie zostały rozwiane po tym, jak Rosjanka  dwukrotnie uzyskała pozytywny wynik testu po przybyciu do chińskiej stolicy.

Udział kanadyjskiego mistrza łyżwiarstwa figurowego Keegana Messinga jest wątpliwy po tym, jak przed podróżą nie wykonał dwóch negatywnych testów PCR. 30-latek ma nadzieję wziąć udział w imprezie drużynowej, która rozpocznie się w piątek.

Przybycie przewodniczącej Francuskiego Komitetu Olimpijskiego Brigitte Henriques i szefowej Nathalie Pechalat zostało opóźnione po tym, jak uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa, podczas gdy na krótkim torze łyżwiarz szybki Sebastien Lepage uzyskał pozytywny wynik po przybyciu do Pekinu.

Czytaj: Formuła 1: Singapur podpisał nowy kontrakt na organizację Grand Prix przez kolejne siedem lat