Złoty But dla Roberta Lewandowskiego

0
287
Robert Lewandowski zdobył Złoty But! Źródło: Twitter

Kolejny sukces Roberta Lewandowskiego, o którym rozpisują się media. Tym razem piłkarz, jako pierwszy w dziejach reprezentant Polski, odebrał Złoty But, czyli nagrodę dla najlepszego strzelca europejskich rozgrywek ligowych.

Nagrodę przyznaje European Sports Media, w której imieniu magazyn „Kicker” zorganizował galę na stadionie w Monachium. Wyróżnienie wręczył Polakowi Jorg Jakob, redaktor naczelny magazynu w klubowym muzeum na stadionie Allianz Arena.

W klasyfikacji Złotego Buta w najsilniejszych ligach na Starym Kontynencie (angielskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, włoskiej i francuskiej) liczba goli mnożona jest przez dwa. Licząc w ten sposób końcowy wynik Roberta Lewandowskiego to 82.

Czytaj: Lewandowski strzelił dwa gole w wygranej Bayernu

Drugie miejsce zajął Lionel Messi który wówczas jeszcze w barwach Barcelony (obecnie Paris Saint-Germain) zdobył 30 goli (60 pkt), a trzecie – Portugalczyk Cristiano Ronaldo z Juventusu Turyn (obecnie Manchester United) – 29 bramek, czyli 58 punktów.

Robert Lewandowski jest pierwszym piłkarzem w historii Bundesligi, który przekroczył liczbę 40 ligowych bramek w sezonie. Wcześniej rekordzistą był zmarły w tym roku Gerd Mueller z 40 golami.

Ciekawie i charakterystycznie zabrzmiał komentarz Juergena Kloppa.

– Gratuluję zdobycia Złotego Buta. Kiedy usłyszałem, że zdobyłeś to trofeum, pomyślałem: „Jak to możliwe, że dopiero teraz?”. Możesz zobaczyć, ile czasu zajmuje dotarcie na sam szczyt. Ale jesteś na szczycie od dawna i zasługujesz na tę nagrodę – stwierdził Klopp, który pracował z Lewandowskim w Borussii Dortmund, a obecnie jest szkoleniowcem Liverpoolu.

Swoje słowa podziwu wyraził też Hansi Flick, do niedawna opiekun Bayernu Monachium, a aktualnie selekcjoner reprezentacji Niemiec.

– Pracowałem z Tobą przez dwa lata i mogłem doświadczyć Twojego entuzjazmu i determinacji w zdobywaniu bramek. Dziękuję, gratulacje i powodzenia na przyszłość z Bayernem – powiedział 56-letni trener.

Życzymy kolejnych sukcesów polskiemu napastnikowi. Mamy nadzieję, że zdobycie kolejnego Złotego Buta to tylko formalność, podobnie jak i zdobycie innych nagród w trwającym sezonie.