Zmarł słynny polski żeglarz – Henryk Jaskuła

0
823
Przepłynął łącznie 31 729 mil morskich - wówczas był to najdłuższy rejs samotnego żeglarza dookoła świata. Zdjęcie: Twitter

W wieku 96 lat zmarł Henryk Jaskuła – pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Informację o jego śmierci przekazał PAP prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Wcześniej napisał o tym na portalu społecznościowym.

Facebook

Jaskuła zasłynął tym, że pobił ówczesny rekord świata w długości samotnego przebywania na morzu. Tego wyczynu dokonał na jachcie „Dar Przemyśla”, którym 12 czerwca 1979 roku wyruszył w samotny rejs z portu w Gdyni. Wyprawa trwała 344 dni i zakończyła się 20 maja 1980 roku.

20 maja Jaskuła świętowałby czterdziestą rocznicę zakończenia rejsu. Gdy schodził na ląd w 1980 roku wypowiedział słowa ”Polsko kochana, Twój syn powrócił.”

Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odroczenia Polski za rozsławienie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni na świecie. W 2013 roku nagrodzono go Super Kolosem za całokształt żeglarskich dokonań.

Twitter

Zdjęcie główne: Twitter

Czytaj: Nowy Robert Lewandowski przymierzany do włoskiego klubu